Zielona i słoneczna Ukraina

W dniach od 26 do 31 sierpnia 2015 roku celem podróży członków Regionu IPA Częstochowa była Ukraina.

Po ośmiogodzinnej podróży (kolejka na granicy) zatrzymaliśmy się w hotelu „Legenda" w miejscowości Truskawiec - znanym uzdrowisku położonym 110 km od granicy w Medyce. Czyste powietrze oraz ciepły umiarkowany klimat o gorącym lecie i długiej złotej jesieni, a także woda mineralna o wyjątkowym składzie zwana „Naftusią" zachęcają do przyjazdu do tego miejsca.
Piękna słoneczna pogoda towarzyszy nam przez cały czas pobytu na Ukrainie. Kolejno zwiedzamy Borysław, ośrodek wydobycia ropy i gazu ziemnego, Drohobycz - zagłębie naftowe i warzelni soli, jedno z nielicznych miast dawnej II RP, które nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej. Następnie udaliśmy się do oddalonego o 100 km Lwowa, największego miasta zachodniej Ukrainy, jednego z centrów kulturalnych kraju.
Zwiedziliśmy lwowską Starówkę, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Katedrę Łacińską, Teatr Wielki oraz Cmentarz Łyczkowski, a na nim Cmentarz Orląt Lwowskich, który dla Polaków jest miejscem szczególnym. Spotkaliśmy się także z policjantami reprezentującymi miejscowy komisariat. Wspaniała słoneczna pogoda zachęciła nas do jednodniowej odnowy biologicznej i pobytu w Szepilsku, bazie wypoczynku i ośrodka sportów wodnych nad dużym jeziorem z basenami i wolierami ze zwierzętami i ptakami oddalonym o 28 km od Truskawca.
Ukraina o tej porze roku jest piękna i zielona, tania baza noclegowa i paliwo. Wyżywienie mniej więcej na takim samym poziomie jak w Polsce, ale infrastruktura drogowa fatalna.
Pobyt naszej grupy miał charakter rozpoznawczy przed planowanym wyjazdem naszego Regionu na Ukrainę w niedalekiej przyszłości.

Tekst: .A.Ulman
Zdjęcia: A.Ulman, A. Markowski

Etykiety Częstochowa

Zaloguj

Cron Job Starts