Anglicy w Polsce

W maju 2014 r., na zaproszenie Regionu IPA Katowice IV, Śląska Grupa Wojewódzka po raz kolejny gościła naszych przyjaciół z Cambridge, z Anglii. Była to kolejna odsłona blisko trzyletniej współpracy.

O ile w ramach poprzednich wizyt pokazywaliśmy przede wszystkim, jak wygląda polska policja na przykładzie wybranych jednostek garnizonu śląskiego, o tyle tym razem nasi goście poznawali historyczne miejsca związane z przemianami ustrojowymi z lat 90 ub. wieku. Pierwsze trzy dni poświęcone były zwiedzaniu woj. pomorskiego.
W trakcie pobytu w tym regionie Andy i Martin zwiedzili półwysep helski, łącznie z samym Helem. O tej porze roku, ruch na drodze jak i na Helu był niewielki, ale dzięki temu nie było korków, atmosfery pośpiechu. Trudno w Europie odnaleźć drugie, podobne miejsce, nie dziwi więc, że oglądanie z jednego miejsca zatoki bądź morza, w zależności w którą stronę się patrzy, robiło wrażenie.
Nasi goście byli mocno zainteresowani historią zmiany ustroju politycznego w Polsce, jaka miała miejsce na przełomie lat 89/90 ub. wieku, nie dziwi więc, że obowiązkowymi punktami ich pobytu była Stocznia Gdańska, a także muzeum Solidarności w Gdańsku pokazujące historię przemian. Trójmiasto to jednak nie tylko historia lat osiemdziesiątych XX wieku, ale to także przykład heroicznej walki o polskość tej ziemi, zwłaszcza w okresie II wojny światowej. Nie mogło zatem zabraknąć wizyty na Westerplatte. Poznawanie krwawej historii tego skrawka ziemi jest wielkim przeżyciem nie tylko dla obcokrajowców, tę lekcję historii powinien przejść każdy Polak. W części poświęconej historii wojennej znalazło się również zwiedzanie okrętu ORP „Błyskawica" zacumowanego przy gdyńskim nabrzeżu. Ten punkt programu był szczególny, gdyż historia tego okrętu zawiera wiele elementów współpracy polsko-brytyjskiej. Podczas godzinnego zwiedzania spotkaliśmy zorganizowane wycieczki rozmawiające w języku francuskim, angielskim, włoskim, japońskim, co pokazuje skalę zainteresowania tym okrętem.
Wizyta na gdańskiej Starówce, zdjęcie pod Neptunem czy też na tle Żurawia to obowiązkowe punkty pobytu każdego, kto odwiedza Gdańsk. Nie inaczej było tym razem. Nasi goście poznali najbardziej charakterystyczne punkty Gdańska. Trójmiasto to jednak nie tylko Gdańsk, dlatego odwiedziliśmy skąpane w majowym słońcu, sopockie molo. O tej porze roku ruch niewielki, turystów stosunkowo mało, więc spacer po molo to była prawdziwa przyjemność. Historia to nie jedyne atuty Trójmiasta. Wizyta w porcie kontenerowym w Gdańsku, aspirującym do miana największego kontenerowego portu europejskiego, a w niedługim czasie jednego z największych na świecie, pokazała współczesne oblicze Gdańska. Port w Gdańsku obsługuje największe kontenerowce świata, i właśnie rozładunek takiej jednostki mieliśmy okazję obserwować. Ponad 400 m długości, 18 tys. kontenerów na pokładzie, te liczby robią wrażenie na każdym.
Moc wrażeń historycznych i turystycznych – tak najkrócej można opisać tą część wizyty. Kolejny etap to krótka wizyta w Wiśle połączona ze zwiedzaniem miasta, skoczni narciarskiej w Wiśle-Malince, muzeum Adama Małysza. Ciekawym punktem tej wizyty był pobyt ostatniego dnia na Trójstyku, tj. w miejscu, gdzie łączą się granice trzech państw, Polski, Czech i Słowacji. Krótki marsz górską trasą i kosztowanie lokalnego czeskiego piwa, zakończyły pobyt w Wiśle. Pomimo, że pogoda w tych dniach nie była naszym sprzymierzeńcem – częste ulewne deszcze, to wizyta była niezwykle udana. Polskie morze, góry, historia Polski, ta bardziej odległą, i ta współczesna, zrobiły ogromne wrażenie na naszych gościach. Już w najbliższym czasie, bo w miesiącu wrześniu rozpocznie się kolejna wymiana członków IPA realizowana przez Śląską Grupę Wojewódzką IPA we współpracy z Małopolską Grupą Wojewódzką IPA.

Cron Job Starts