I Międzynarodowa Konferencja Policjantek

W dniach od 1 do 5 października na Krecie odbyła się I Międzynarodowa Konferencja Policjantek - członkiń Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. Udział w tym wydarzeniu brała również delegacja z Polski.

Nasz kraj reprezentowały: insp. Kornela Oblińska, kom. Ewa Dębowska, podkom. Agata Dąbrowska, st.asp. Edyta Gościńska, st.sierż. Monika Walczak, st. sierż. Sylwia Aleksandrowicz oraz sierż. Marta Wnuk.
Konferencję rozpoczęto przedstawieniem krótkiego zarysu historii kobiet w szeregach policyjnych. Wraz ze wzrostem aktywności płci pięknej, ale również z uwagi na znaczne zwiększenie liczby przestępstw dotyczących bezpośrednio i pośrednio kobiet, oczywistym było zwiększenie liczby funkcjonariuszek, które w wielu przypadkach zarówno kiedyś, jak i dziś lepiej nadają się do wykonywania pewnych czynności.
W trakcie spotkania poruszono również tematykę odpowiedzialności, jaka ciąży na kobietach. Często ich praca nie kończy się w momencie wyjścia z komendy. Matka, żona, córka - po spełnieniu obowiązków zawodowych, wypełnia pozostałe, które absorbują siły zarówno psychiczne jak i fizyczne. Często też musi uporać się z obciążeniem psychicznym, pozostawiając je w murach jednostki, co zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, nie jest łatwą rzeczą, aby nie przenosić negatywnych emocji na relacje z najbliższymi.
Poruszono również kwestię odmienności płciowej psychik, co ma ogromne znaczenie w trakcie pełnienia służby, choćby biorąc pod uwagę specyfikę pracy w różnych wydziałach jednostek policyjnych.
Kolejna tematyka konferencji związana była ze stresem, jakim obciążona jest praca w policji, a tu bez względu na to czy jest się mężczyzną czy kobietą, dopada on każdego. Problem polega na tym, żeby potrafić z nim walczyć lub znaleźć do niego odpowiednią alternatywę i nie popaść w nałóg, który również nie ogranicza płci żeńskiej. Bardzo ważnym punktem były również problemy kobiet, jako ofiar przemocy domowej, a co za tym idzie – gwałtów i w żaden sposób takie negatywne doświadczenia nie mogą zaburzać poczucia ich własnej wartości. To właśnie świadomość własnej wartości, świadomość tego, że są one tak samo wartościowymi pracownikami jak mężczyźni powinna być podkreślana w każdej jednostce. Stereotyp słabej kobiety, która nie jest w stanie pracować godnie, jako policjant to mit, który jak się okazuje, w różnych krajach jeszcze nie do końca został obalony. Równe szanse w swej karierze zawodowej powinni mieć zarówno policjantki, jak i policjanci i właśnie na ten temat, w trakcie konferencji, mówiła insp. Kornela Obelińska, podkreślając kompetentność kobiet pracujących w tej służbie, wspominając też o Zespole ds. Strategii Równych Szans w Policji, który zajmuje się równym traktowaniem funkcjonariuszy.
Podczas tych kilku dni, miałyśmy możliwość przeprowadzenia rozmów z wieloma policjantkami z różnych krajów – uczestniczkami konferencji, które przedstawiały, jakie problemy napotykają na swojej drodze podczas codziennej służby. Wiele z nich jest podobnych, wiele też się różni jednak wniosek jest jeden: rola kobiet jest tak samo ważna, jak rola mężczyzn, gdyż z uwagi na swą różnorodność, doskonale uzupełniamy się w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Konferencja umożliwiła nam spojrzenie na problemy policjantek innych krajów, ale przede wszystkim na wymianę poglądów, doświadczeń oraz na nawiązanie współpracy i wzajemne wsparcie do dążenia do jednego celu.
Całość spotkania przebiegła w bardzo miłej, przyjaznej atmosferze i poza kontaktami formalnymi, nawiązały się prawdziwe przyjaźnie w myśl idei przyświecającej IPA: służyć poprzez przyjaźń.

tekst: Marta Wnuk
zdjęcia:Marta Wnuk

Cron Job Starts