Członek IPA Zawiercie z wizytą w Austrii

W dniach 8-10 maja 2015 roku Piotr Kobyłka - przedstawiciel IPA Zawiercie odwiedził Austrię. Wizyta tam odbyła się dzięki zaproszeniu otrzymanym od Włodarzy Miasta Ebensee, które jest miastem partnerskim Zawiercia i miała związek z obchodami zakończenia II Wojny Światowej.

W pierwszym dniu wizyty nasz Przedstawiciel zwiedził miasto Ebensee położone u podnóża gór, które okazało się niebywale malownicze.
Kolejny dzień wizyty okazał się bardzo aktywny. Miasto Ebensee to nie tylko piękna kraina, w której można odpocząć i zrelaksować się. To miasto z historią. Niestety smutną. W okresie od 18 listopada 1943 do 6 maja 1945 w Ebensee znajdował się niemiecki obóz koncentracyjny, podobóz KL Mauthausen-Gusen. W obozie tym życie straciło wiele ofiar nazistowskiego terroru, w tym głównie Polacy i Włosi. Z okazji rocznic wyzwolenia Obozu i zakończenia II Wojny Światowej na terenie podobozu na wspólnych uroczystościach spotkali się Przedstawiciele rożnych narodowości, których rodacy zginęli w tym obozie. Również Piotr wziął udział w tych uroczystościach.
Delegacje z Europy i Świata wspólnie wspominające upamiętniające ofiary i mówiące jednym głosem „Nigdy więcej!". Wycieczki szkolne z wielu krajów, w tym także z Polski składające wieńce w hołdzie poległym Ofiarom. I właśnie pod jednym z pomników upamiętniającym Ofiary z Polski spotkał niebywałego Gościa - Mężczyznę w Polskim mundurze z czasów wojny. Okazał się nim być szer. Lucjan Miller - Żołnierz armii Gen. Andersa, były więzień obozu. Oboje nie kryli zdziwienia, iż spotkali się razem w tym miejscu. Pan Lucjan był bardzo życzliwy. Chętnie opowiedział swoją historię, wspomnienia z pobytu w obozie, wspominał o swoim Ojcu, który również był żołnierzem, a także o tym, jaka była radość więźniów, kiedy to 6 maja 1945 wojska amerykańskie wyzwoliły obóz z rąk oprawców.
Po uroczystościach była chwila na relaks, więc Piotr odwiedził miejscowość Hallstatt, w której znajduje się zabytkowa kopalnia soli.
Po powrocie do Ebensee przyszedł czas na główny punkt wizyty w Austrii - Spotkanie z miejscowym Przedstawicielem IPA.
Do samego spotkania Piotr nie wiedział, z kim będzie miał przyjemność się spotkać. Na spotkanie przybył Ernst Pesendorfer - obecnie emerytowany Policjant i aktywny członek IPA. Było to kolejne międzypokoleniowe spotkanie w tym dniu. Ernst opowiedział o swojej służbie w Austriackiej Policji. O tym jak zaczynał swoją służbę w Policji, jako młody chłopak, aż po czas kiedy był Komendantem. O zmianach, jakie w tym czasie nastąpiły w Policji. Opowiedział również o swojej wizycie w Polsce kilka lat temu. Chętnie słuchał także o Polskiej policji. Wspólne znajdowali różnicę pomiędzy Policją Polską i Austriacką. Na koniec spotkania wymienili się upominkami. Na pamiątkę spotkania Ernst dostał ryngraf upamiętniający spotkanie, które jednocześnie jest początkiem polsko-austriackiej przyjaźni w myśl motta „Servo per amikeco!". Ernst chętnie przyjął zaproszenie do Polski i obiecał, że do tego czasu intensywnie będzie uczył się języka polskiego.
Nie był to koniec wrażeń, które czekały na naszego delegata. Wieczorem wziął udział w koncercie upamiętniającym ofiary Obozu w Ebensee, który odbył się w tunelu wydrążonym przez więźniów w górach u podnóża obozu. Po uroczystym koncercie przyszedł czas na kolację z Burmistrzem miasta Ebensee, a także Prezydentem włoskiego miasta Prato, które jest drugim miastem partnerskim Ebensee.

tekst, zdjęcia: Piotr Kobyłka

Zaloguj

Cron Job Starts