Relacja ze Śląskiego Festynu Służb Mundurowych IPA 2015

W dniu 5 września 2015 roku, już po raz piętnasty w historii Śląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA i po raz siódmy na tak dużą skalę odbył się Śląski Festyn Służb Mundurowych IPA.

Relacja z imprezy

To wydarzenie jest z jednej strony jest ukłonem w stronę funkcjonariuszy służących na rzecz obywateli naszego Państwa, prezentującym ich umiejętności, doświadczenie i wyposażenie, ale również najlepszą i najciekawszą formą prezentacji warunków i trudu służby dla zwykłych obywateli. Każdy z uczestników, szczególnie młodzież i dzieci mogą przekonać się, jak trudna i uciążliwa może być służba w różnych formacjach, od Policji przez funkcjonariuszy ITD, Służby Celnej, czy straży pożarnej, po zawodowych żołnierzy.
Osobom, które miały okazję uczestniczyć w naszej imprezie, jak i w poprzednich edycjach festynu, zapewne nie trzeba nic przypominać i relacjonować. Mamy nadzieję, że są jeszcze tysiące ciekawych, dla których nasz relacja, choć w małym stopniu odda atmosferę naszego spotkania. Śląski Festyn Służb Mundurowych IPA to wydarzenie wyjątkowe w skali naszego województwa, ale i całej Sekcji Polskiej IPA. Bezprecedensowe w skali i rozmachu, z jakim Śląska Grupa Wojewódzka IPA stara się promować i rozwijać ideę Servo Per Amikeco (Służyć Poprzez Przyjaźń) nie tylko wśród członków IPA i ich rodzin, czy też funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej, ale w całej społeczności skupiającej funkcjonariuszy wszystkich służb porządku prawnego, ich rodzin i przyjaciół.

Potężne pojazdy w warunkach służby i pełnego umundurowania przestają być obszerne i super wygodne. Podstawowy ekwipunek, ważący niejednokrotnie kilkadziesiąt kilogramów wymaga więcej tężyzny, niż mogłoby się to wydawać. Obsługa części sprzętu wymaga wyjątkowych umiejętności, wyszkolenia i doświadczenia - co bywa zaskoczeniem dla wielu cywilów próbujących swych sił w trakcie naszej imprezy.
W tym roku uczestnicy mogli sprawdzić się w roli operatorów pojazdów cywilnych i wojskowych, zarówno historycznych, jak i współczesnych - będących na wyposażeniu niemal wszystkich polskich formacji mundurowych. Fani militariów, super wyszkolonych żołnierzy, zapachu prochu i ryku silników potężnych pojazdów odwiedzali naszą strefę wojskową, w której Muzeum Techniki Wojskowej prezentowało znane i sprawdzone na frontach całego świata pojazdy i broń historyczną. Tuż obok najnowsze zdobycze polskiej techniki wojskowej: czołg PT-91, Kołowy Transporter Opancerzony ROSOMAK oraz znane wszystkim amerykańskie pojazdy HUMVEE, prezentowały najlepsze zakłady zbrojeniowe w Polsce firmy: Rosomak S.A. oraz Bumar Łabędy. Te niesamowite maszyny można było podziwiać w doborowym towarzystwie najlepszych na świecie operatorów sił specjalnych z jednostki AGAT oraz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Żołnierze z tych jednostek prezentowały swoje wyposażenie, pełne uzbrojenie oraz nowoczesne urządzenia wsparcia w powietrzu i na lądzie.

Nieopodal na polanie przeznaczonej dla najmłodszych uczestników naszej imprezy, nie bez powodu sąsiadującej ze strefą moto, zgromadziliśmy ogromną liczbę atrakcji dla dzieci. Dmuchane zamki, karuzele i trampoliny zachęcały do nieposkromionej i radosnej aktywności fizycznej. Zabawę uzupełniały liczne konkursy i gry połączone z edukacją w zakresie ruchu drogowego i bezpiecznego zachowania. Jak się okazało - wciągnęły nie tylko najmłodszych, ale i ich rodziców i opiekunów. Profesjonalni animatorzy w asyście maskotki śląskiej Policji - psa Sznupka, przez całą imprezę dbali o wysoki poziom rozrywki i zabawy - mając cały czas niezwykle wymagającą konkurencję w postaci całego sprzętu i wyposażenia strefy wojskowej i motoryzacyjnej.

To właśnie w niej można było podziwiać najnowsze modele samochodów prezentowane przez autoryzowanego dealera KIA - firmę Euro-Kas z Katowic oraz dealera marki Toyota - firmę Czajka-Auto z salonami w Bytomiu i Chorzowie. Fabrycznym modelom towarzyszyły limuzyny na wyjątkowe okazje z Limo Kraków, a także pojazdy sportowe w barwach AMT Serwis oraz wyczynowe-terenowe marki Polaris. Wspaniałym tłem dla dynamicznych i nowoczesnych linii współczesnej motoryzacji były samochody historyczne, które swój wspaniały wygląd zawdzięczają pasji właściciela - Tomasza Jelito.
Obleganą częścią strefy motoryzacyjnej było stanowisko Żandarmerii Wojskowej prezentującej symulator zderzeniowy oraz komputerowe symulatory jazdy pokazujące skutki i niebezpieczeństwa związane z kolizjami drogowymi i brakiem wyobraźni na drodze. Nie mniejszą popularnością cieszyła się platforma z symulatorem dachowania z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, który na co dzień odpowiada za weryfikację wiedzy i umiejętności przyszłych i obecnych kierowców.

Tuż przy drodze do głównego placu pokazu i miejsca prezentacji służb porządku prawnego rozlokowało się kilka zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Katowic i Chorzowa, prezentując kilka specjalistycznych pojazdów przystosowanych do ratownictwa drogowego, chemicznego, czy wysokościowego oraz wyposażenie strażaków niezbędne w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Wokół głównego placu pokazów swoje strefy utworzyły służby ratownicze w tym Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Katowic prezentując górski i wodny sprzęt ratunkowy, w tym pełne wyposażenie nurka ratownika oraz liczny sprzęt lądowy i wodny - od ambulansu, przez amfibię, a skończywszy na łodziach motorowych. Fantastyczną atrakcją dla najmłodszych była dmuchana ścianka wspinaczkowa, przy której zadomowili się również ratownicy z OSP Solarnia ze specjalnie tresowanymi psami ratownikami.

Przy placu głównym swoje stanowiska zajęły pododdziały Policji, w których skład weszły: Oddział Antyterrorystyczny wyposażony w samochód pirotechniczny i robota do rozbrajania ładunków niebezpiecznych; Oddziały Prewencji Policji z łodzią motorową i mobilnym miotaczem wody; Wydział Ruchu Drogowego z nieoznakowanym wideorejestratorem wykroczeń oraz motocyklem służbowym; Patrol Konny Policji - całość dopełniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, która uświetniła otwarcie festynu.

Tuż obok funkcjonariusze Służby Więziennej zaprezentowali swoje pojazdy oraz wyposażenie i metody działania. Uczestnicy festynu mogli zapoznać się z codziennymi obowiązkami, wyposażeniem i pojazdami (w tym motocyklem) Inspekcji Transportu Drogowego, na co dzień strzegącej bezpieczeństwa transportu i przestrzegania przepisów na polskich drogach. Funkcjonariusze Izby Celnej udostępnili zwiedzającym stoisko edukacyjne, na którym można zobaczyć okazy z roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, które znajdują się pod nadzorem i ochroną Konwencji Waszyngtońskiej. Zobaczyć można zarekwirowane podrobione towary znanych marek i dowiedzieć się o codziennej służbie i zwalczaniu handlu podróbkami. Wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć na żywo sposób działania specjalnego pojazdu wyposażonego w skaner do prześwietlania bagaży i ładunku. Funkcjonariusze ze Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej zaprezentowali radiowóz wraz z mobilnym posterunkiem kontrolnym.

Tradycją wydarzenia stały się dynamiczne pokazy służb, jednostek szkoleniowych i indywidualnych instruktorów. Począwszy od udzielania pierwszej pomocy medycznej, poprzez akcje ratownicze i gaśnicze, ale także działania zwartych formacji policyjnych, a skończywszy na pełnych akcji, strzałów i wybuchów (amunicji ćwiczebnej) pokazach specjalnych pododdziałów Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej i wojska. Gromadzące tłumy obserwatorów symulacje działań służb zawsze wzbudzały żywą reakcję publiczności i oklaski dla sprawności i umiejętności wykonawców.
W tym roku po raz kolejny najgłośniejsi okazali się funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej, którzy przeprowadzili dynamiczną symulację próby odbicia niebezpiecznego więźnia, a także symulację buntu więźniów w celi oraz pokaz obezwładniania szczególnie niebezpiecznego osadzonego. Patrol Konny Policji zaprezentował pokaz ujeżdżania i interwencji z użyciem koni w warunkach dymu, ognia i huku! Funkcjonariusze Policji oraz adepci Szkoły Policji w Katowicach zaprezentowali elementy szkolenia oraz techniki działania i użycia środków przymusu bezpośredniego podczas interwencji ulicznych i domowych. Grupa Ratownicza z OSP Solarnia przedstawiła umiejętności niesamowitych specjalnie wyszkolonych psów ratowników.

Specyficzne miejsce naszego wydarzenia, jakim jest Muzeum-Park Etnograficzny również był ogromną atrakcja dla wszystkich uczestników i choć nasz festyn ma niezwykle wyrazisty charakter to po raz kolejny nasz partner goszczący nas na swoim terenie zadbał by towarzyszące wydarzenia i „okoliczności natury" związane ze skansenem były dobrym uzupełnieniem naszej imprezy. To również dzięki tak ścisłej, wieloletniej i owocnej współpracy stęp na teren skansenu, w dniu naszej imprezy, był całkowicie bezpłatny.
Miejsca przy alejkach spacerowych skansenu zajęli twórcy ludowi prezentujący swoje rękodzieło, ale również nasi przyjaciele i partnerzy, którzy zapraszali do swoich stoisk tematycznych. Wśród nich znaleźć można było: Specjalną ofertę ubezpieczeń dla emerytów i rencistów realizowaną w oparciu o autorski program Śląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA o nazwie IPA Spokojna Przyszłość; Prezentacje oferty edukacyjnej: Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego APEIRON z siedzibą w Krakowie i Katowicach, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa oddział w Gliwicach, Wyższej Szkoły Humanitas z Sosnowca oraz Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom, którzy zechcieli odwiedzić nasz skromny festyn i wraz z nami cieszyć się wspaniałą rodzinną atmosferą pełną atrakcji, zabawy i dobrego jedzenia - i jak zwykle doskonałej pogody.

Specjalne podziękowania należą się jednak wszystkim tym, dzięki którym udało nam się zrealizować to przedsięwzięcie. W szczególności dziękujemy funkcjonariuszom i pracownikom służb i organizacji uczestniczących w festynie, za ich cierpliwość, wyrozumiałość i chęć udziału w „niecodziennej służbie", ale również dowódcom poszczególnych formacji i jednostek za przychylność i zaangażowanie w budowaniu pozytywnego i profesjonalnego wizerunku swoich formacji.
Zważywszy, że nasz projekt ma charakter cykliczny i jak widać z każdą edycją przyciąga coraz więcej gości i uczestników, nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić wszystkich na kolejną odsłonę w roku 2017. Do zobaczenia!

 

Festyn w mediach

Relacje filmowe

 

W dniu 5 września 2015 roku, już po raz piętnasty w historii Śląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA i po raz siódmy na tak dużą skalę odbył się Śląski Festyn Służb Mundurowych IPA.

Relacja z imprezy

To wydarzenie jest z jednej strony jest ukłonem w stronę funkcjonariuszy służących na rzecz obywateli naszego Państwa, prezentującym ich umiejętności, doświadczenie i wyposażenie, ale również najlepszą i najciekawszą formą prezentacji warunków i trudu służby dla zwykłych obywateli. Każdy z uczestników, szczególnie młodzież i dzieci mogą przekonać się, jak trudna i uciążliwa może być służba w różnych formacjach, od Policji przez funkcjonariuszy ITD, Służby Celnej, czy straży pożarnej, po zawodowych żołnierzy.
Osobom, które miały okazję uczestniczyć w naszej imprezie, jak i w poprzednich edycjach festynu, zapewne nie trzeba nic przypominać i relacjonować. Mamy nadzieję, że są jeszcze tysiące ciekawych, dla których nasz relacja, choć w małym stopniu odda atmosferę naszego spotkania. Śląski Festyn Służb Mundurowych IPA to wydarzenie wyjątkowe w skali naszego województwa, ale i całej Sekcji Polskiej IPA. Bezprecedensowe w skali i rozmachu, z jakim Śląska Grupa Wojewódzka IPA stara się promować i rozwijać ideę Servo Per Amikeco (Służyć Poprzez Przyjaźń) nie tylko wśród członków IPA i ich rodzin, czy też funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej, ale w całej społeczności skupiającej funkcjonariuszy wszystkich służb porządku prawnego, ich rodzin i przyjaciół.

Potężne pojazdy w warunkach służby i pełnego umundurowania przestają być obszerne i super wygodne. Podstawowy ekwipunek, ważący niejednokrotnie kilkadziesiąt kilogramów wymaga więcej tężyzny, niż mogłoby się to wydawać. Obsługa części sprzętu wymaga wyjątkowych umiejętności, wyszkolenia i doświadczenia - co bywa zaskoczeniem dla wielu cywilów próbujących swych sił w trakcie naszej imprezy.
W tym roku uczestnicy mogli sprawdzić się w roli operatorów pojazdów cywilnych i wojskowych, zarówno historycznych, jak i współczesnych - będących na wyposażeniu niemal wszystkich polskich formacji mundurowych. Fani militariów, super wyszkolonych żołnierzy, zapachu prochu i ryku silników potężnych pojazdów odwiedzali naszą strefę wojskową, w której Muzeum Techniki Wojskowej prezentowało znane i sprawdzone na frontach całego świata pojazdy i broń historyczną. Tuż obok najnowsze zdobycze polskiej techniki wojskowej: czołg PT-91, Kołowy Transporter Opancerzony ROSOMAK oraz znane wszystkim amerykańskie pojazdy HUMVEE, prezentowały najlepsze zakłady zbrojeniowe w Polsce firmy: Rosomak S.A. oraz Bumar Łabędy. Te niesamowite maszyny można było podziwiać w doborowym towarzystwie najlepszych na świecie operatorów sił specjalnych z jednostki AGAT oraz Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Żołnierze z tych jednostek prezentowały swoje wyposażenie, pełne uzbrojenie oraz nowoczesne urządzenia wsparcia w powietrzu i na lądzie.

Nieopodal na polanie przeznaczonej dla najmłodszych uczestników naszej imprezy, nie bez powodu sąsiadującej ze strefą moto, zgromadziliśmy ogromną liczbę atrakcji dla dzieci. Dmuchane zamki, karuzele i trampoliny zachęcały do nieposkromionej i radosnej aktywności fizycznej. Zabawę uzupełniały liczne konkursy i gry połączone z edukacją w zakresie ruchu drogowego i bezpiecznego zachowania. Jak się okazało - wciągnęły nie tylko najmłodszych, ale i ich rodziców i opiekunów. Profesjonalni animatorzy w asyście maskotki śląskiej Policji - psa Sznupka, przez całą imprezę dbali o wysoki poziom rozrywki i zabawy - mając cały czas niezwykle wymagającą konkurencję w postaci całego sprzętu i wyposażenia strefy wojskowej i motoryzacyjnej.

To właśnie w niej można było podziwiać najnowsze modele samochodów prezentowane przez autoryzowanego dealera KIA - firmę Euro-Kas z Katowic oraz dealera marki Toyota - firmę Czajka-Auto z salonami w Bytomiu i Chorzowie. Fabrycznym modelom towarzyszyły limuzyny na wyjątkowe okazje z Limo Kraków, a także pojazdy sportowe w barwach AMT Serwis oraz wyczynowe-terenowe marki Polaris. Wspaniałym tłem dla dynamicznych i nowoczesnych linii współczesnej motoryzacji były samochody historyczne, które swój wspaniały wygląd zawdzięczają pasji właściciela - Tomasza Jelito.
Obleganą częścią strefy motoryzacyjnej było stanowisko Żandarmerii Wojskowej prezentującej symulator zderzeniowy oraz komputerowe symulatory jazdy pokazujące skutki i niebezpieczeństwa związane z kolizjami drogowymi i brakiem wyobraźni na drodze. Nie mniejszą popularnością cieszyła się platforma z symulatorem dachowania z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach, który na co dzień odpowiada za weryfikację wiedzy i umiejętności przyszłych i obecnych kierowców.

Tuż przy drodze do głównego placu pokazu i miejsca prezentacji służb porządku prawnego rozlokowało się kilka zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Katowic i Chorzowa, prezentując kilka specjalistycznych pojazdów przystosowanych do ratownictwa drogowego, chemicznego, czy wysokościowego oraz wyposażenie strażaków niezbędne w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Wokół głównego placu pokazów swoje strefy utworzyły służby ratownicze w tym Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z Katowic prezentując górski i wodny sprzęt ratunkowy, w tym pełne wyposażenie nurka ratownika oraz liczny sprzęt lądowy i wodny - od ambulansu, przez amfibię, a skończywszy na łodziach motorowych. Fantastyczną atrakcją dla najmłodszych była dmuchana ścianka wspinaczkowa, przy której zadomowili się również ratownicy z OSP Solarnia ze specjalnie tresowanymi psami ratownikami.

Przy placu głównym swoje stanowiska zajęły pododdziały Policji, w których skład weszły: Oddział Antyterrorystyczny wyposażony w samochód pirotechniczny i robota do rozbrajania ładunków niebezpiecznych; Oddziały Prewencji Policji z łodzią motorową i mobilnym miotaczem wody; Wydział Ruchu Drogowego z nieoznakowanym wideorejestratorem wykroczeń oraz motocyklem służbowym; Patrol Konny Policji - całość dopełniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, która uświetniła otwarcie festynu.

Tuż obok funkcjonariusze Służby Więziennej zaprezentowali swoje pojazdy oraz wyposażenie i metody działania. Uczestnicy festynu mogli zapoznać się z codziennymi obowiązkami, wyposażeniem i pojazdami (w tym motocyklem) Inspekcji Transportu Drogowego, na co dzień strzegącej bezpieczeństwa transportu i przestrzegania przepisów na polskich drogach. Funkcjonariusze Izby Celnej udostępnili zwiedzającym stoisko edukacyjne, na którym można zobaczyć okazy z roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem, które znajdują się pod nadzorem i ochroną Konwencji Waszyngtońskiej. Zobaczyć można zarekwirowane podrobione towary znanych marek i dowiedzieć się o codziennej służbie i zwalczaniu handlu podróbkami. Wszyscy zainteresowani mogli zobaczyć na żywo sposób działania specjalnego pojazdu wyposażonego w skaner do prześwietlania bagaży i ładunku. Funkcjonariusze ze Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej zaprezentowali radiowóz wraz z mobilnym posterunkiem kontrolnym.

Tradycją wydarzenia stały się dynamiczne pokazy służb, jednostek szkoleniowych i indywidualnych instruktorów. Począwszy od udzielania pierwszej pomocy medycznej, poprzez akcje ratownicze i gaśnicze, ale także działania zwartych formacji policyjnych, a skończywszy na pełnych akcji, strzałów i wybuchów (amunicji ćwiczebnej) pokazach specjalnych pododdziałów Policji, Służby Więziennej, Straży Granicznej i wojska. Gromadzące tłumy obserwatorów symulacje działań służb zawsze wzbudzały żywą reakcję publiczności i oklaski dla sprawności i umiejętności wykonawców.
W tym roku po raz kolejny najgłośniejsi okazali się funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej, którzy przeprowadzili dynamiczną symulację próby odbicia niebezpiecznego więźnia, a także symulację buntu więźniów w celi oraz pokaz obezwładniania szczególnie niebezpiecznego osadzonego. Patrol Konny Policji zaprezentował pokaz ujeżdżania i interwencji z użyciem koni w warunkach dymu, ognia i huku! Funkcjonariusze Policji oraz adepci Szkoły Policji w Katowicach zaprezentowali elementy szkolenia oraz techniki działania i użycia środków przymusu bezpośredniego podczas interwencji ulicznych i domowych. Grupa Ratownicza z OSP Solarnia przedstawiła umiejętności niesamowitych specjalnie wyszkolonych psów ratowników.

Specyficzne miejsce naszego wydarzenia, jakim jest Muzeum-Park Etnograficzny również był ogromną atrakcja dla wszystkich uczestników i choć nasz festyn ma niezwykle wyrazisty charakter to po raz kolejny nasz partner goszczący nas na swoim terenie zadbał by towarzyszące wydarzenia i „okoliczności natury" związane ze skansenem były dobrym uzupełnieniem naszej imprezy. To również dzięki tak ścisłej, wieloletniej i owocnej współpracy stęp na teren skansenu, w dniu naszej imprezy, był całkowicie bezpłatny.
Miejsca przy alejkach spacerowych skansenu zajęli twórcy ludowi prezentujący swoje rękodzieło, ale również nasi przyjaciele i partnerzy, którzy zapraszali do swoich stoisk tematycznych. Wśród nich znaleźć można było: Specjalną ofertę ubezpieczeń dla emerytów i rencistów realizowaną w oparciu o autorski program Śląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA o nazwie IPA Spokojna Przyszłość; Prezentacje oferty edukacyjnej: Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego APEIRON z siedzibą w Krakowie i Katowicach, Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa oddział w Gliwicach, Wyższej Szkoły Humanitas z Sosnowca oraz Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom i gościom, którzy zechcieli odwiedzić nasz skromny festyn i wraz z nami cieszyć się wspaniałą rodzinną atmosferą pełną atrakcji, zabawy i dobrego jedzenia - i jak zwykle doskonałej pogody.

Specjalne podziękowania należą się jednak wszystkim tym, dzięki którym udało nam się zrealizować to przedsięwzięcie. W szczególności dziękujemy funkcjonariuszom i pracownikom służb i organizacji uczestniczących w festynie, za ich cierpliwość, wyrozumiałość i chęć udziału w „niecodziennej służbie", ale również dowódcom poszczególnych formacji i jednostek za przychylność i zaangażowanie w budowaniu pozytywnego i profesjonalnego wizerunku swoich formacji.
Zważywszy, że nasz projekt ma charakter cykliczny i jak widać z każdą edycją przyciąga coraz więcej gości i uczestników, nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić wszystkich na kolejną odsłonę w roku 2017. Do zobaczenia!

 

Festyn w mediach

Relacje filmowe

 

Zbiorcza galeria wydarzenia

zdjęcia: Mirosław Kołek

Strefa dla dzieci

zdjęcia: Marek Sztajgli

Strefa moto

zdjęcia: Marek Sztajgli

Cywilne i wojskowe pojazdy historyczne

zdjęcia: Marek Sztajgli

Strefa wojskowa

zdjęcia: Marek Sztajgli

Straż Pożarna

zdjęcia: Marek Sztajgli

Służby Mundurowe

zdjęcia: Marek Sztajgli

Policja

zdjęcia: Marek Sztajgli

Formacje Ratownicze

zdjęcia: Marek Sztajgli

Bractwo Kurkowe

zdjęcia: Marek Sztajgli

Tysiące uczestników

zdjęcia: Marek Sztajgli

Pokaz oddziału konnego Policji

zdjęcia: Marek Sztajgli

Pokaz Szkoły Policji w Katowicach

zdjęcia: Marek Sztajgli

Pokaz Ratowników z psami

zdjęcia: Marek Sztajgli

Zaloguj

Cron Job Starts