SOF Delta Cup druga odsłona

W dniu 2 lipca 2015 roku na strzelnicy „Pasternik" w Krakowie odbyły się ekskluzywne zawody strzeleckie „SOF Delta Cup 2015" pod egidą Dowódcy Centrum Operacji Specjalnych - Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. Do udziału w zawodach organizatorzy zaprosili żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych służb mundurowych.

Udział w turnieju wymagał od uczestników szczególnych umiejętności strzeleckich - typowych dla żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych, stąd ograniczona ilość uczestników. Każda z instytucji mogła wystawić 2 drużyny. Startowało w sumie 17 dwuosobowych zespołów, reprezentujących 10 różnych instytucji. Odbyły się strzelania indywidualne w dzień i w nocy oraz zespołowo w dzień.

Zawodnicy wykonywali nietypowe strzelania dynamiczne indywidulanie i w parach, z dwóch rodzajów broni: pistoletu maszynowego i pistoletu samopowtarzalnego. Strzelano do różnych celów z różnych postaw, począwszy od papierowych tarcz poprzez cele metalowe
i kombinowane. Liczyły się zarówno celność jak i czas pokonania specjalnych torów. Dodatkowym utrudnieniem były skomplikowane a czasem wręcz karkołomne pozycje strzeleckie np. konieczność przestrzegania wymogu, że 75 procent powierzchni ciała musiało być ukryte za przeszkodą. W niektórych konkurencjach wprowadzono wymóg strzelania ze „słabszej" ręki.

Indywidualnie zwyciężył zawodnik drużyny SPAP Katowice, drugie miejsce zajął również reprezentant SPAP Katowice, a trzecie zawodnik Wydziału Realizacji Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów. Zespołowo triumfował zespół SPAP Katowice II, drugie miejsce zajął SPAP Katowice I, trzecie reprezentanci Wydziału Realizacji Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku w zawodach triumfowali żołnierze Jednostki Wojskowej Komandosów (JWK), zwyciężając w klasyfikacji indywidualnej, drużynowej i duetów. W tym roku wśród żołnierzy Wojsk Specjalnych najlepsi okazali się reprezentanci Jednostki Wojskowej Nil, którzy zajęli czwarte miejsce.
Zawody strzeleckie w strzelaniu specjalnym o Puchar Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2015" w Krakowie zorganizowało Centrum Operacji Specjalnych - Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych przy współpracy z JW Nil i JWK. Organizację imprezy wsparły także: Klub Dowództwa Sił Specjalnych, Wojskowy Klub Biegacza Meta z Lublińca, Związek Strzelectwa Dynamicznego w Krakowie oraz Śląska Grupa Wojewódzka IPA.
Płk Ryszard Pietras, zastępca Dowódcy COS-DKWS otwierając turniej podkreślił, że tego typu zawody strzeleckie bardzo dobrze służą integracji środowiska służb mundurowych. Jako że zawody cieszą się rosnącym zainteresowaniem, do następnej edycji organizatorzy chcą zaprosić również ekipy z zagranicy. Planowane są także zmiany w formule rywalizacji, m.in. wprowadzenie strzelania zespołowego w nocy.

Tekst: COS-DKWS
Zdjęcia: Klub Dowództwa Sił Specjalnych

Zaloguj

Cron Job Starts