Wizyta policjantów z Anglii

W dniach 9 - 17 września 2016 r. Regiony IPA Katowice IV, Cieszyn I oraz Chrzanów IV gościły 6 funkcjonariuszy z Anglii, z IPA Peterborough z hrabstwa Cambridge w składzie Mags Roberts, Anny Thomas, Matt Cross, Alan Modding, Martin Monger oraz Andy Sullivan.

Najdłużej, bo już od 9 września przebywali w Polsce Martin i Andy. To była już kolejna ich wizyta w naszym kraju. Tym razem celem podróży była wschodnia Polska. W ciągu kilku dni zwiedzili Łysą Górę, Sandomierz, Kazimierz nad Wisłą, Lublin, Zamość. Piękne krajobrazy, niezwykła historia, a także pełne uroku starówki, to punkty wizyty które dostarczyły niesamowitych wrażeń i wspomnień.
Od 12 września wizytę w Polsce, od Chrzanowa, rozpoczęła czwórka kolejnych gości. Pierwszy dzień poświęcony został na pokazanie walorów powiatu chrzanowskiego tj. Trzebinii, Babic, Alwernii, Libiąża i Chrzanowa. Angielscy goście zwiedzili chrzanowskie muzeum, a także Komisariat Policji w Trzebini.
Drugi dzień pobytu angielskich gości rozpoczął się wizytą w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie. Gości przywitał Z-ca Komendanta kpt. Andrzej Dudziak. Krótka wizyta była okazją do zwiedzenia jednostki oraz zrobienia pamiątkowych zdjęć na tle wozów bojowych.
Następnym punktem programu była wizyta w Komendzie Powiatowej Policji w Chrzanowie, gdzie goście spotkali się z Komendantem Powiatowym Policji w Chrzanowie insp. Tomaszem Zającem. Po powitaniu nasi przyjaciele z Anglii mogli zobaczyć jak wygląda praca polskich policjantów, a także zapoznać się ze sprzętem jakim na co dzień dysponują. W trakcie wizyty w komendzie gości oprowadzali mł. asp. Jan Brzeźniak i sierż. sztab. Jacek Łysik, policjanci chrzanowskiej drogówki.
Kolejnym etapem był Zakład Karny w Trzebini. Gości powitał dyrektor Zakładu Karnego w Trzebini ppłk Mirosław Cholewa. Zwiedzono pomieszczenia zakwaterowania skazanych, dyżurkę służby ochronnej, biura wychowawców, sale przeznaczone do prowadzenia zajęć kulturalno-oświatowych, pracownię plastyczną.
Po oficjalnych spotkaniach z przedstawicielami służb mundurowych powiatu chrzanowskiego udaliśmy się do Wieliczki, gdzie nasi przyjaciele zwiedzili Kopalnię Soli.
Trzeci i ostatni dzień pobytu na ziemi chrzanowskiej rozpoczął się od wizyty w Publicznym Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Trzebini. Dyrektor Szkoły Pani Anita Lipnicka – Czyszczoń omówiła zasady działania klas mundurowych. W trakcie wizyty angielscy goście rozmawiali z uczniami klasy III o profilu mundurowym i odpowiadali na zadawane przez uczniów pytania.
Następnie cała grupa udała się do Oświęcimia, gdzie zwiedziła Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau.
Ostatni etapem pobytu w naszym regionie było zwiedzenia Krakowa, którym byli zresztą oczarowani. Rynek, Wawel, Kościół Mariacki do główne punkty wycieczki.
Kolejne dni wizyty to zwiedzanie województwa śląskiego. Ten etap rozpoczął się od wizyty w Zespole Szkół Akademickich im. J. Słowackiego w Chorzowie (to już wieloletnia tradycja), gdzie wszyscy nasi goście spotkali się razem. Kilka godzin później wspólnie odwiedzili Szkołę Policji w Katowicach, gdzie poznali warunki szkolenia polskich policjantów, a także nowo pozyskany przez szkołę sprzęt do prowadzenia zajęć z ruchu drogowego, w tym radiowozy z wideorejestratorami, ręczne mierniki prędkości z możliwością nagrywania i wiele innego specjalistycznego wyposażenia. Po zakończeniu zwiedzania Martin i Andy pozostali w Chorzowie, pozostała czwórka udałą się w dalszą podróż, poznawać uroki ziemi Beskidu Śląskiego. W ciągu trzech kolejnych dni zwiedzili Istebnę, Jaworzynkę, Koniaków, Górę Żar, Wisłę. Piękne krajobrazy to nie jedyne atrakcje jakie czekały na naszych gości. Zwiedzili muzeum koronki w Koniakowie, muzeum produkcji serów tradycyjnych, skocznię w Wiśle - Malince im. Adama Małysza, centrum Wisły. Bliskość granicy państwowej pozwoliła na krótki wypad do Czech i skosztowanie miejscowych potraw. Nasi goście byli zauroczeni polską kuchnią, a zwłaszcza góralskimi potrawami. Ukoronowaniem pobytu wszystkich naszych przyjaciół, było wspólne zwiedzanie w ostatni dzień Zamku Prezydenta RP w Wiśle. To urokliwe miejsce, o bogatej historii było doskonałym podsumowaniem kilkudniowego pobytu angielskich policjantów. Choć dla większości z nich był to pierwszy pobyt w Polsce, to wg słownych zapewnień nie ostatni. Trzymamy za słowo!

Zygmunt Kondracki
Dariusz Walczak
Gorzołka Bogdan

Etykiety integracja

Zaloguj

Cron Job Starts