Region IPA Chrzanów na Święcie Wojsk Specjalnych w Kraków

W dniu 24,05,2018 zostaliśmy zaproszeni do siedziby Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie na uroczyste obchody święta wszystkich komandosów, a zarazem 11 rocznicy powstania Wojsk Specjalnych.

Na uroczystym apelu zgromadzili się żołnierze i pracownicy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, poczty sztandarowe i pododdziały podległych jednostek . Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych , przyjaciół, byłych żołnierzy, dowódców poszczególnych Jednostek Wojsk Specjalnych oraz delegacji sił specjalnych z USA , Węgier i Czech. Gorąco powitano kapitana Aleksandra Tarnowskiego – ostatniego żyjącego żołnierza legendarnej formacji Cichociemnych. Na uroczystości zostali zaproszeni uczniowie z klasy mundurowej, z naszego zaprzyjaźnionego Liceum Ogólnokształcącego z Trzebini, którzy zdobyli II miejsce podczas VI Memoriału im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego jednego z pierwszych dowódców Wojsk Specjalnych i była to ich nagroda.
Meldunek od D-cy Komponentu Wojsk Specjalnych gen. brygady Wojciecha Marchwicy przyjął Dowódca Generalny Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika. Zwracając się do uczestników uroczystości gen. mika podziękował za służbę wszystkim żołnierzom i pracownikom związanym z formacjami Wojsk Specjalnych. Następnie odczytał list Ministra Obrony Narodowej ,, Jesteście godni legendy swoich wielkich przodków” zaznaczył Mariusz Błaszczak w swoim przesłaniu skierowanym do żołnierzy. D-ca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Wojciech Marchwica dziękując za uczciwą, rzetelną służbę przypomniał o katalogu wartości i tradycji jakie inspirują współczesnych żołnierzy Wojsk Specjalnych w służbie dla Ojczyzny. Życzył podwładnym żołnierskiego szczęścia, zdrowia i dalszych sukcesów. Wyróżniającym się żołnierzom wręczono Kordziki Honorowe Sił zbrojnych RP oraz Odznaki Honorowe Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.
Na zakończenie Święta Wojsk Specjalnych przed trybuną honorową przemaszerowały pododdziały: JW GROM - Warszawa, JW. KOMANDOSÓW z Lublińca, JW NIL z Krakowa , JW. AGAT z Gliwic oraz JW. FORMOZA z Gdyni , poczty sztandarowe oraz orkiestra Wojska Polskiego.
Po uroczystości można było obejrzeć na wystawionych stanowiskach wyposażenie i sprzęt jakim dysponują poszczególne jednostki wojskowe Wojsk Specjalnych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Również była możliwość zwiedzenia „Sali Tradycji Wojsk Specjalnych”, gdzie jest przedstawiona historia powstawania wojsk powietrzno-desantowych od czasów II Wojny Światowej do dni współczesnych. Ponadto tegorocznym obchodom towarzyszył żołnierski festyn na terenie nowo otwartego Klubu Wojsk Specjalnych, gdzie wystąpiło kilka zespołów artystycznych z terenu Krakowa i Lublińca.
Współczesne Wojska Specjalne są przeznaczone do prowadzenia operacji specjalnych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami w okresie pokoju, kryzysu i wojny. Wojska Specjalne, stanowiąc integralną cześć Sił Zbrojnych RP wpisują się w ich wszystkie misje. Najważniejszym zadaniem jest przygotowanie i udział w operacji obronnej. Działania prowadzone przez komandosów wspólnie z siłami konwencjonalnymi lub samodzielnie mogą mieć znaczenie operacyjne, jak i strategiczne. Żołnierze Wojsk Specjalnych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat uczestniczyli w międzynarodowych misjach i operacjach najwyższego ryzyka realizowanych w Kosowie, Macedonii, Iraku, w rejonie Zatoki Perskiej, w Kongo, Pakistanie i Afganistanie.
tekst: Tomasz Opalony

Etykiety społecznie

Zaloguj

Cron Job Starts