Logo

Pierwsza Polska Giełda Kolekcjonerów Policyjnych

W dniu 02.06.2018 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyła się Pierwsza Polska Giełda Kolekcjonerów Policyjnych.

W sobotnie przedpołudnie kolekcjonerzy akcesoriów związanych z Policją mieli możliwość zaprezentowania swoich zbiorów oraz dokonania wymian z licznie przybyłymi hobbystami. Spotkanie zorganizowali dwaj „sołtysi” Klubu Kolekcjonerów Policyjnych: Krzysztof Walczyński – obecny oraz Paweł Dratwiński, jego pierwszy przewodniczący.
Klub z powodzeniem działa już od kilkunastu lat zrzeszając zarówno czynnych jak i emerytowanych funkcjonariuszy służb mundurowych, a także osoby cywilne, które pasjonują się zbieraniem różnorakiej, szeroko rozumianej falerystyki policyjnej. Formuła giełdy kolekcjonerskiej jest popularną w Europie, a także za oceanem formą spotkania oraz wzajemnej wymiany kolekcjonerów naszywek, odznak, czapek, mundurów, ryngrafów oraz innych form powiązanych ze środowiskiem policyjnym, nie wyłączając nawet wizytówek. Najbardziej popularne, cyklicznie organizowane giełdy odbywają się w Berlinie, Ostrawie, Pradze, Wiedniu, Anderlechcie oraz w wielu innych europejskich miastach. Dotychczas wydarzenia takiego nie było jednak w Polsce. Idea organizacji spotkania narodziła się oczywiście podczas giełdy – tyle że w Berlinie i blisko rok wcześniej. W efekcie odwiedziło nas blisko 30 kolekcjonerów (przy okazji okazało się, że zarażone pasją mogą być także żony i dzieci!), a także kilkudziesięciu gości, wśród których byli zarówno policjanci, jak również młodzież z klas mundurowych o profilu policyjnym. Oprócz kolegów z całej Polski gościliśmy kolekcjonerów z Czech, Słowacji, Ukrainy, Niemiec, a nawet Macedonii. Co istotne – giełda kolekcjonerska została zorganizowana we współpracy z Komendantem Wojewódzkim Policji w Katowicach, który umożliwił wykorzystanie infrastruktury Komendy, a także z Fundacją Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. W trakcie prowadzonej kwesty do specjalnie przygotowanej i zapieczętowanej skarbonki uzbierano 627,21 zł oraz 42 euro, które to środki zasiliły konto i działania statutowe Fundacji. Powiązanie spotkania kolekcjonerów z ideą działania fundacji spodobała się wszystkim – jest to kierunek, który nadal na pewno będziemy promować. Nas – kolekcjonerów interesuje wszystko co jest związane z Policją, silnie identyfikujemy się ze służbą o czym świadczą liczni czynnie działający emeryci i naturalnym jest, że chcemy wspierać tych, którym ta służba zabrała najbliższych. Reasumując – giełda wśród kolegów kolekcjonerów oraz gości zebrała mnóstwo pozytywnych opinii. Uwagi wykorzystamy przy organizacji następnej, która już za rok!!!

tekst: Paweł Dratwiński, Krzysztof Walczyński

Etykiety giełda kolekcjonerów
Śląska Grupa Wojewódzka IPA
Cron Job Starts