IPA Region Żywiec Pod żaglami Zawiszy

W listopadzie 2018 rok po raz kolejny członkowie Regionu IPA Żywiec wzięli udział w rejsie „Zawiszą Czarnym” po Morzu Bałtyckim. Tym razem celem rejsu był łotewski port Lipawa.

W dniu 11 listopada po wyjściu w morze z portu w Gdyni, pod czujnym okiem kapitana Witolda Cisowskiego, sprawnie postawiono żagle i obrano zamierzony kurs. Będąc na wysokości Oksywia podczas uroczystej zbiórki uczestnicy rejsu uczcili 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę rzucając do morza wiązankę kwiatów.
Każdy dzień rejsu na Zawiszy upływał w rytmie czterogodzinnych wacht nawigacyjnych oraz wachty kambuzowej z obieraniem ziemniaków, myciem naczyń i przygotowywaniem posiłków. Nie obeszło się również bez sprzątania rejonów, szorowania pokładu w rytm komend bosmana Jana. Jednak wszystko z uśmiechem na twarzy. Jak to wytłumaczyć, że te czynności w domu nie wywołują takiej radości ? To pewnie przez morskie powietrze i wspaniałe towarzystwo.
Cel rejsu osiągnięto w nocy. Po zacumowaniu można było skosztować miejscowych „przysmaków” w czynnej cała dobę tawernie lub spędzić wesoły czas w kubryku. Następnego dnia uczestnicy rejsu w czasie krótkiego rekonesansu zwiedzili Lipawę. W drodze powrotnej zawinięto jeszcze do portu na Helu. W tym roku Neptun był łaskawy dla uczestników rejsu , ponieważ wiało w sam raz a morze nie dokuczało, zwłaszcza miej odpornym na chorobę morską. Po zacumowaniu w Gdyni , tradycyjnie cała załoga zebrała się na rufie, gdzie kapitan wręczył każdemu opinie z rejsu.

tekst i zdjęcia: Jacek Gartman

Zaloguj