Logo

Kajakarski Bytom

Wyprawy to sposób, jaki znaleźli policjanci z Bytomia na spędzanie wolnego czasu, odreagowanie po służbie i integrację swojego środowiska. Grupa mundurowych i cywilów, związana z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji IPA, postanowiła sprawdzić swoją sprawność fizyczną i umiejętności wioślarskie.

Zorganizowali wyjazd na spływ kajakowy o długości 18 km. Bytomscy stróże prawa oraz pracownicy cywilni, związani ze Śląską Grupą Wojewódzką IPA, postanowili ciekawie i z pożytkiem wykorzystać wolny weekend. Każdy z nich ma różne pasje i zainteresowania. Poza służbą uprawiają różne sporty, odwiedzają siłownie lub trenują sztuki walki. Tym razem postanowili sprawdzić swoją sprawność fizyczną w inny sposób. Zorganizowali wyjazd do Kędzierzyna-Koźla, gdzie zorganizowali spływ kajakowy Kanałem Gliwickim oraz rzeka Kłodnicą.
W wyprawie wzięło udział 13 osób. Na zgrupowanie i bazę noclegową wybrano gospodarstwo agroturystyczne nieopodal Kędzierzyna-Koźla. Po rozlokowaniu się w pokojach pierwsze kroki skierowano.......pod wiatę ponieważ upał doskwierał uporczywie. Wieczór spędzono przy grillu oraz syto zastawionym stole. Wszyscy zdawali sobie sprawę, ze jutro czeka ich aż 18 kilometrów wiosłowania.
Trasa spływu to tzw. Pętla Kędzierzyńska (rz. Odra – Kanał Gliwicki – rz. Kłodnica – rz. Odra). Dystans to, aż 18km w czasie około 6 godzin. Spływ rozpoczęto na Przystani Szkwał, która znajduje się na Kozielskiej Wyspie. Następnie rz. Odrą po pokonaniu ok. 500m wpływamy w zabytkową Śluzę Koźle (budowa 1830r.), gdzie śluzowy opuszcza kajaki w dół (różnica poziomów ok. 3m). po wypłynięciu ze śluzy pokonujemy Odrą dystans ok. 2,5 km i wpływamy do kozielskiego portu rzecznego (budowa w latach 1891-1907). Następnie na naszej drodze pojawia się Kanał Gliwicki (oddany do użytku w 1939r.) gdzie po przebyciu 3 km wpływamy do jednej z największych śluz w Polsce – Śluzy Kłodnica (różnica poziomów 11m – śluzujemy sie do góry). Po śluzowaniu wypływamy w dalszą drogę i po ok. 3 km dopływamy do tzw. przepustu syfonowego (tylko dwa takie obiekty hydrotechniczne w Polsce), gdzie przerzucamy kajaki na rzekę Kłodnica i płyniemy 8km (po drodze jedno przeniesienie kajaków) by ponownie wypłynąć na wody Odry i po przepłynięciu ok. 1km skończyć spływ na Przystani Szkwał.
Wyprawa kajakami trwała blisko 8 godzin, podczas których każdy z uczestników musiał zmagać się z własnymi słabościami oraz z siłą fal. Mimo upalnego dnia część trasy wiodła pod wiatr. Jednak wyraz zadowolenia i szczęścia na twarzy z osiągniętego celu był silniejszy niż zmęczenie i ból, towarzyszący tak męczącej i wyczerpującej wyprawie.
Następnego dnia zebrano siły i po południu pożegnano gospodynię oraz podziękowano za gościnę. Niestety czas przygody minął bardzo szybko i trzeba było wracać.
Organizatorzy ekspedycji zapowiedzieli, że kolejna wyprawa poświęcona będzie zwiedzaniu nowych miejsc i nie koniecznie na terenie naszego kraju.

Etykiety integracja kajaki
Śląska Grupa Wojewódzka IPA