Logo

REGION IPA ŻYWIEC NA WOŁYNIU

W dniach 20-23.09.2019 rok grupa funkcjonariuszy i emerytów Straży Granicznej, Policji w tym członkowie Śląskiej Grupy Wojewódzkiej wraz z Regionem IPA Żywiec odbyła podróż patriotyczno – religijną na Wołyń w 80 –tą rocznicę napaści ZSSR na Polskę.

Po noclegu w Centrum Integracji „Caritas” w Zamłyniu udaliśmy się na cmentarz w Mielnikach k.Szacka , gdzie pochowani zostali ekshumowani oficerowie KOP, żołnierzy WP i Policjanci zamordowani przez Sowietów w 1939 rok. Po wspólnej modlitwie pod przewodnictwem kapelana Śląskiego Oddziału SG zapaliliśmy znicze oraz złożyliśmy wiązankę kwiatów.
W dniu 22.09.2019 rok uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, a następnie modlitwie ekumenicznej w intencji poległych, pomordowanych oraz zaginionych żołnierzy KOP, Policjantów oraz ludności Kresów II RP, a także obecnie walczących na wschodzie Ukrainy. Ceremonia odbyła się w pogarnizonowym kościele pułku Korpusu Ochrony Pogranicza „Sarny”. W uroczystościach odbywających się w Sarnach ( jak co roku we wrześniu od 2012 roku ) po raz pierwszy od tragicznych wrześniowych dni 1939 roku, udział wziął poczet sztandarowy w historycznych mundurach KOP, wystawiony przez funkcjonariuszy Pododdziału Reprezentacyjnego Straży Granicznej z Nowego Sącza wraz ze sztandarem NSZZ Funkcjonariuszy SG.
W uroczystościach uczestniczyły również delegacje z Karpackiego oraz Nadbużańskiego Oddziału SG. Nie zabrakło członków Chełmskiego Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, przedstawicieli Fundacji „Niepodległość” z Lublina, uczestników "Rajdu Wołyńskiego", a także reprezentantów Policji i Straż Miejskiej z Żywca. Jak co roku licznie przybyli parafianie, mieszkańcy Sarn oraz żołnierze Armii Ukraińskiej, która obecnie stacjonuje w byłych koszarach Pułku KOP "Sarny". Miłym akcentem uroczystości był występ artystyczny ukraińskiej młodzieży, uczącej się języka polskiego, która przybliżyła zebranym losy ludności Kresów II RP po 17 września 1939 roku. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce pod pamiątkową tablicą poświęconą poległym i pomordowanym żołnierzom Pułku KOP „Sarny” oraz pod tablicą poświęconą pamięci gen. Nikodema Sulika umieszczoną na frontonie biura przepustek koszar.
Wyjazd był również okazją zapoznania się z pozostałością systemu umocnień w rejonie m. Sarny tzw. Linią Sosnkowskiego, gdzie żołnierze KOP toczyli walki z Sowietami w 1939 roku. W drodze powrotnej odwiedziliśmy Łuck oraz zwiedziliśmy Klewań i Ołykę , gdzie znajdują się wymagające remontu kresowe rezydencje rodziny Czartoryskich oraz Radziwiłłów.

Tekst: Jacek Gartman
Zdjęcia: Tomasz Figiel

Etykiety integracja wyjazd
Śląska Grupa Wojewódzka IPA
Cron Job Starts