Wyjazd do Skalnego Miast w Czechach

Wyprawy krajoznawcze połączone ze zwiedzaniem nowych miejsc to sposób, jaki znaleźli policjanci Regionu IPA Bytom na spędzanie wolnego czasu, odreagowanie po służbie i integrację swojego środowiska. Grupa mundurowych i cywilów, związana z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Policji IPA, postanowiła sprawdzić swoją sprawność fizyczną. Zorganizowali wyjazd do Skalnego Miast w Czechach oraz zwiedzanie Twierdzy Kłodzko.

 

Region IPA Bytom to nie tylko, bytomscy stróże prawa oraz pracownicy cywilni i emeryci, to również mundurowi pełniący na co dzień służbę w województwie opolskim. Grupa wieloletnich przyjaciół postanowiła po raz kolejny ciekawie i z pożytkiem wykorzystać wolny weekend. Każdy z nich ma różne pasje i zainteresowania. Poza służbą uprawiają różne sporty, odwiedzają siłownie, biegają lub trenują sztuki walki. Tym razem postanowili sprawdzić swoją sprawność fizyczną w inny sposób. Zorganizowali wyjazd w rejony ziemi kłodzkiej, a ich celem było zwiedzenie Skalnego Miasta w Czechach oraz poznanie historii Twierdzy Kłodzko.
W wyjeździe wzięło udział 10 osób. Na zgrupowanie wyprawy wybrano pensjonat w miejscowości Stronie Śląskie. Dzień wyjazdu wypadł w piątek rano więc drogę blisko 230 km pokonano w 3 godziny. Na miejscu omówiono plan sobotniego zwiedzania Skalnego Miasta znajdującego się w pobliżu granicy polsko-czeskiej oraz niedzielnego poznawania historii Twierdzy Kłodzkiej.
Następnego dania po śniadaniu zajęliśmy miejsca w naszych pojazdach i ruszyliśmy w kierunku granicy z Czechami. Po kilkudziesięciu minutach dotarliśmy na parking przy Skalnym Mieście, które jest fantastycznym kamiennym labiryntem wyrzeźbionym siłami natury. Co roku liczni turyści przechodzą po wyznaczonych szlakach i napawają się widokiem niezwykłych ostańców wznoszących się ku niebu i pokrytych lasem. Na miejscu czekały na Nas skalne formacje o fantazyjnych kształtach, monumentalne ściany, kaniony, wąwozy i labirynty skalnych wież, piękne wodospady i szmaragdowe jeziorko. Po około 3 godzinach zakończono zwiedzanie Skalnego Miasta a na miejsce odpoczynku wybrano pobliską restaurację, gdzie z rozkoszą raczono się smakiem miejscowego złotego napoju oraz smakowano miejscową kuchnię. Popołudniem nastąpił powrót do pensjonatu, gdzie postanowiono skorzystać z jacuzzi i sauny. Wieczorna impreza integracyjna pozwoliła zacieśnić więzy członków Regionu IPA Bytom.
W niedzielę około południa pożegnaliśmy gospodarza pensjonatu a następnie po przejechaniu ok 30 km dotarliśmy na parking przy twierdzy. Twierdza Kłodzko to jeden z najważniejszych i najbardziej okazałych zabytków Dolnego Śląska, w którego zespół wchodzi udostępniona do zwiedzania Twierdza Główna i fort pomocniczy Owcza Góra. Przyjęło się nazywać Twierdzę Główną nazwą całego kompleksu: Twierdza Kłodzko. Z wyższych partii Twierdzy można podziwiać przepiękną panoramę miasta i okolicznych gór, wewnątrz – zobaczyć dobrze zachowane ślady kultury militarnej i wystawy poświęcone historii tego miejsca, a w podziemnych labiryntach – poczuć grozę walki minerskie. Postanowiliśmy zwiedzić obie trasy twierdzy: górną z ekspozycjami oraz labirynt. Po 3 godzinach udaliśmy się zobaczyć most kamienny w centrum miasta. Niestety weekendowy pobyt na ziemi kłodzkiej minął szybko, zdążyliśmy skosztować posiłków serwowanych przez miejscowych szefów kuchni, zrobić pamiątkowe zdjęcia, chwilę odpocząć aby zebrać siły na drogę powrotną. Całej naszej wycieczce udało się zakończyć wyjazd bez kontuzji. Wieczorem dojechaliśmy do domów. Teraz czas pomyśleć nad kolejnym wyjazdem.

Cron Job Starts