Sprawozdanie z Rejsu Koleżeńskiego po wodach Wielkich Jezior Mazurskich

Kolega Andrzej Trybułowski wraz kilkoma członkami wspierającymi z IPA Katowice X po udanym rejsie w 2021r założyli koło sympatyków żeglarstwa pod nazwą „Wilki Znad Odry”, którego celem jest zachęcanie i poszerzanie wiedzy o żeglarstwie.

W 2021 roku zaplanowano kolejny rejs koleżeński na rok 2022r. rezerwując jacht żaglowy Antila 33 z 9 miejscami na pokładzie.
Rejs odbył się w dniach 3-10.09.2022r na który udali się członkowie IPA Katowice X wraz z małżonkami oraz jedna osoba nieletnia Misha z Ukrainy. Misha był pod moją opieką za zgodą matki która znalazła schronienie w moim domu wraz z dwojgiem dzieci po wybuchu wojny. Na rejs ruszyliśmy wczesnym rankiem by dotrzeć do portu przy Centralnym Ośrodku Sportu przygotowań olimpijskich w Giżycku. Zaokrętowanie odbyło się o godz. 17 i po odprawie przeprowadzonej przez Andrzeja T. z uprawnieniami Jachtowego Sternika Morskiego rozpoczął się rejs gdzie po wypłynięciu z portu kapitan przeprowadził szkolenie przypominające podstawowe manewry , obsługę żagli oraz masztu. Załoga spisała się na medal po czym zacymowaliśmy w porcie PTTK Wilkasyby rozpocząć wieczór zapoznawczy
Rejs trwał 7 dni gdzie odwiedziliśmy wiele portów , w tym :
- Port Nowy Sztynort
- Przystań Mamerki
- Marina Rydzewo
- Stanica Wodna Kietlice
- Port Keja w Węgorzewie
- Wioska Żeglarska w Mikołajkach
- Port Wierzba
W trakcie rejsu panie brały udział w formie turystycznym a panowie oraz nasz najmłodszy uczestnik Misha lat 12 w formie szkoleniowym. Wszyscy byli zadowoleni z formy wypoczynku na wodzie, poznania życia na jachcie a co za tym idzie całkiem nową formą wypoczynku, a panowie ponadto poznali tajniki bezpiecznego prowadzenia jachtu, przyswoili zadania na różnych stanowisach. Przeprowadzane były szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na łodzi, w trakcie pływania jak i cumowania do nabrzeży, poznali metody pobrania osoby z wody (człowiek za burtą) płynąc na żaglach jak i na silniku.
Rejs zakończono w dniu 10.09.2022 o godz.10.00 zdając łódź w porcie COS w Giżycku. Wszyscy uczestnicy wyrazili chęć wzięcia udziału w rejsie w przyszłym roku, co przełożyło się na wstępne zarezerwowanie jachtu na rok 2023.
Wszystkich chętnych zapraszam do wzięcia udziału w takim rejsie, rejsie koleżeńskim gdzie wszyscy ponoszą wspólne koszty czarteru, wyżywienia, kosztów paliwa i portów.

Andrzej Trybułowski