Air Show w Radomiu w relacji członków IPA Pyrzowice

W dniach 22-23 sierpnia 2015 roku na lotnisku Radom-Sadków odbyła się XIV edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW. Z tej okazji region IPA Pyrzowice we współpracy z NSZZFSG przy PSG Katowice-Pyrzowice w dniu 23 sierpnia 2015 roku zorganizowało wyjazd na pokazy dla swoich członków oraz ich rodzin.

Wczesnym rankiem wszyscy uczestnicy wyjazdu punktualnie stawili się w umówionym miejscu i razem ruszyliśmy w drogę. Po dotarciu na miejsce spotkała nas bardzo miła niespodzianka. Funkcjonariusze SG, pełniący na co dzień służbę na lotnisku w Radomiu, przywitali nas serdecznie i zaprosili do obejrzenia wnętrza terminala obsługi pasażerów niedawno powstałego lotniska cywilnego, którego inauguracyjne uruchomienie nastąpi 1 września 2015r. Po miłym powitaniu każdy z uczestników udał się w rejon pokazów podziwiać popisy pilotów.
Na miejscu zastaliśmy blok pokazów Aeroklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Do godziny 12-ej podziwialiśmy prezentacje w locie samolotów historycznych, ultralekkich, motoszybowców oraz m.in. brawurowy pokaz akrobacji lidera zespołu akrobacyjnego „Żelazny" - Wojciecha Krupy; wraz z szybowcem na holu, pilotowanym przez mistrza świata w akrobacji szybowcowej - Jerzego Makulę.
Około godziny 12-ej defiladą statków powietrznych rozpoczął się blok pokazów wojskowych. Defiladę lotniczą otwarł nasz narodowy zespół - Biało Czerwone Iskry. Następnie w powietrzu znalazły się wszystkie rodzaje statków powietrznych, jakimi dysponuje nasze lotnictwo wojskowe. Po zakończeniu defilady przyszedł czas na prezentacje indywidualne oraz zespołów akrobacyjnych, które trwały przez następne godziny.
W drodze powrotnej uczestnicy relacjonowali miedzy sobą wyczyny pilotów. Najbardziej zapamiętanym, wg uczestników naszego wyjazdu, był włoski zespół akrobacyjny Freece Tricolori: zespołowa akrobacja 10 samolotów Aermacchi MB-339 połączona z puszczaniem trójbarwnego dymu w kolorach włoskiej flagi, przy dobrze dobrana muzyce i barwnym komentarzu pary włoskich spikerów, którzy na potrzeby pokazów w Radomiu opisywali wyczyny pilotów w języku polskim z przyjemnym włoskim akcentem.
Kolejną grupą akrobacyjną, która nas zachwyciła była Patrulla Aspa. Hiszpański zespół składający się z pięciu lekkich śmigłowców Eurocopter EC.120 Colibri, pomalowanych w narodowe barwy Hiszpanii, pierwszy raz zaprezentował się na polskim niebie. Piloci wykonali pokaz zespołowej akrobacji, w tym efektywne mijanki zapierające dech w piersiach.
Wśród rodzimych pilotów wojskowych nie sposób zapomnieć o pokazie słynnego już na cały świat, naszego pilota wojskowego kapitana Adriana Rojka. Film z jego udziałem ma już kilka milionów odsłon w internecie, po tym jak na pokazach Royal International Air Tattoo w Anglii w lipcu br. zaprezentował dynamiczny efektowny start na myśliwcu Mig-29. W swoim programie pokazu ponownie mogliśmy zobaczyć jak kapitan Rojek podczas startu przechodzi do efektywnego lotu pionowego tuż znad płyty lotniska.
Najmłodszym uczestnikom naszego wyjazdu chyba najbardziej przypadła do gustu wystawa statyczna. Każdy miał możliwość zobaczenia sprzętu wojskowego z bliska, zająć miejsce w kabinach pilotów czy też pojazdach wojskowych, poczynając od profesjonalnych pojazdów terenowych na czołgach kończąc. Pokazy w Radomiu to także możliwość spotkania się oko w oko z bohaterami pokazów. Piloci dumnie pozowali do zdjęć i chętnie opowiadali o swoich podniebnych przygodach. Podsumowując, każdy miłośnik lotnictwa znalazł coś dla siebie.

Na pokazach w Radomiu wystąpili piloci z 20 krajów. Na ziemi i w powietrzu zaprezentowało się około 260 statków powietrznych. Dodatkową, nową atrakcją były prezentacje wyposażenia Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, które jeszcze bardziej uatrakcyjniły imprezę. Wg danych organizatora Air Show, Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych tegoroczne pokazy obejrzało co najmniej 180 tysięcy osób. Cieszymy się, że i nam udało się tam być.

Tekst: Patryk Koźmiński

Zaloguj

Cron Job Starts