V Rejs Mazurski IPA 2013

W dniach 10-18 maja członkowie Regionu IPA Cieszyn II zorganizowali wyprawę jachtową na mazurskie jeziora. Pod nazwą V Rejs Mazurski IPA 2013.

10 maja 2013r. piątek
Około 18.00 do portu w Rydzewie przyjechały osoby biorące udział w rejsie. Przy przystani załogi powitał komandor rejsu, który zapoznał uczestników ze sprzętem. Po sztauowaniu na jachtach nastąpiło zwieńczenie dnia, czyli wieczorek zapoznawczy.

11 maja 2013r. sobota
Wypływamy o 7.00 w kierunku Rynu. Przepływamy przez jezioro Boczne na rozgrzewkę, później jezioro Jagodne. Wiatr bardzo słaby lub tylko powiew, czyli 1-2B. Po przepłynięciu kanałami na jezioro Tałty żmudna „halsówka" aż do Rynu. Wieczorem, po zakotwiczeniu, jemy pyszną kolację w restauracji, po której fani tańca pobierają nauki od lokalnych mistrzyń rock'n'rolla.

12 maja 2013r. niedziela
Wcześniej rano, około siódmej, stawiamy żagle i płyniemy do Mikołajek. Wiatru niewiele (1-2B), na szczęście dzisiaj wieje z tyłu, więc jezioro Ryńskie i Tałty szybko znikają za rufą.

13 maja 2013r. poniedziałek
Wypływamy rano o 7.00. Przed nami jezioro Śniardwy, największe w Polsce, ale jednocześnie niebezpieczne z uwagi na liczne głazy ukryte płytko pod powierzchnią wody. Po południu jachty dostojnie wpływają do Okartowa. Wiatr nas nie rozpieszcza siłą, wieje znowu 1-2 B. Wieczorem przy ognisku urządzamy dwie spontaniczne akcje : pierwszą - kulinarny „kociołek" - niebo w gębie, oraz drugą - rozprawki na temat „Czy podeptaną gitarę kleić, czy dorzucić do ogniska ?" Ponadto realizujemy wieczór wędkarski, którego atrakcję stanowią smażone ryby, niezmiernie smaczne.

14 maja 2013r. wtorek
Skoro jesteśmy w Okartowie, to kierunek może być tylko jeden – Mikołajki. Wiatr osłabł do 1B, więc sennie płyniemy przez Śniardwy. W Mikołajkach czekamy na drugi jacht. Potem urządzamy wieczór szantowy.

15 maja 2013r, środa
Godzina 7.00 – wypływamy na jezioro Tałty, jezioro Jagodne, na którym odkrywamy długo skrywany talent jednego z organizatorów rejsu do prowadzenia jachtu pod żaglami. Dopływamy wieczorem do Rydzewa. Tu następuje powtórka akcji „kulinarny kociołek" i ognisko, a przy nim żeglarskie śpiewanie.
16 maja 2013r. czwartek
Od godziny 7.00 na wodzie. Wiatr jak co dzień 1-2B. Jeziorem Niegocin dopływamy do Giżcka. Po krótkiej przerwie w Giżycku wypływamy na jezioro Kisajno. Jacht pełen wędkarzy wpływa do zatoki Zimny Kąt, gdzie wędkują ze średnim skutkiem. Złapane szczupaki, za małe na patelnię, wracają do jeziora. W nocy odkrywamy długo skrywany talent jednego z organizatorów rejsu do śpiewania piosenek żeglarskich. Drugi jacht bez gwiazd wędkarstwa dopływa w tym czasie do Sztynortu.

17 maja 2013r. piątek
Wreszcie trochę mocniej wieje. 3-4 B, ale halsujemy powoli przez Kisajno do Giżycka. Fani świadomego żeglarstwa odbywają krótki kurs manewrowania jachtem żaglowym. Po obiedzie w Giżycku już razem w dwa jachty płyniemy nieśpiesznie do Rydzewa. Wieczorem oczywiście piosenki żeglarskie i inne „morskie opowieści".

18 maja 2013. sobota
Około godziny siódmej zdajemy jachty i żegnamy przyjazny port w Rydzewie i równie „przyjazną" obsługę portu.

Organizatorzy: IPA Region Cieszyn II i IPA Region Łódź - Centrum

Cron Job Starts