IPA Płońsk z wizytą na Jurze

W dniach 15-16.06.2013r. gościła na naszym terenie grupa koleżanek i kolegów z IPA Płońsk. Była to wspaniała okazja do pokazania naszym przyjaciołom walorów Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Na początek pokazaliśmy im gotycki zamek w Mirowie, uważany za jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Polsce oraz pięknie odrestaurowany zamek w Bobolicach, które to zamki należały do systemu obronnego Orlich Gniazd biegnącego od Krakowa do Częstochowy. Później przyszła kolej na naszą chlubę - ruiny średniowiecznego zamku w Podzamczu uważanego za "Perłę Jury". Mimo zmęczenia całodziennym zwiedzaniem, zamek w Podzamczu będący jedną z największych w Polsce ruin zachwycił gości swoją wielkością i ciekawą historią. Wszyscy podziwiali interesujące formy skalne znajdujące sie w obrębie i okolicach zamku, które wspólnie z ruinami tworzą malowniczy obraz.
W godzinach wieczornych odbyło się spotkanie integracyjne, na które zostaliśmy zaproszeni przez naszych przyjaciół. Spotkanie było wspaniałą okazją do nawiązania ciekawych znajomości, miłego spędzenia czasu na niekończących się rozmowach. Goście przywieźli ze sobą regionalne smakołyki: swojski smalec, ogóreczki i pyszne wędliny. Całość dopełniło regionalne piwo i wspaniałe ciasta upieczone przez nasze koleżanki z IPA Płońsk. Bardzo miłą niespodzianką były wspólne śpiewy przy akompaniamencie wspaniałego akordeonisty Zbyszka. Przy muzyce czas upłynął bardzo szybko, mimo, że spotkanie trwało do późnych godzin nocnych.

W kolejnym dniu postanowiliśmy pokazać kolegom i koleżankom z IPA Płońsk Pustynię Błędowską będącą unikatowym, największym w Polsce obszarem lotnych piasków i terenem bardzo atrakcyjnych wędrówek pieszych. Będąca wielką osobliwością przyrodniczą nasza "Polska Sahara" bardzo spodobała się gościom. Następnym etapem zwiedzania Jury Krakowsko-Częstochowskiej były ruiny zamku w Rabsztynie, Pieskowa Skała i Ojców. Zamek w Pieskowej Skale będący dużą atrakcją turystyczną Szlaku Orlich Gniazd, wapienna skała zwana Maczugą Herkulesa oraz ogród przy zamkowy zachwyciły naszych przyjaciół. Z Pieskowej Skały udaliśmy się do Ojcowa, gdzie goście mogli zobaczyć ruiny zamku, a podczas wędrówki Ojcowskim Parkiem Narodowym do Jaskini Łokietka mogli podziwiać walory otaczającej ich przyrody.
Wizyta naszych gości przebiegła w miłej atmosferze, pogoda dopisała wspaniale i pomimo, że nasz kolega Marcin trochę gości sforsował, była bardzo udana. Liczymy na to, że nie było to nasze ostatnie spotkanie. Zapraszamy ponownie.

tekst: Dorota Dorobisz
zdjęcia: Zbigniew Kaniak

Zaloguj

Cron Job Starts