Śląski Festyn Służb Mundurowych 2013

Dla wielu osób sobota 7 września była zwykłym weekendowym dniem, ale wszyscy ci, którzy tego dnia przyszli do „skansenu" w Chorzowie uczestniczyli w największej w Polsce imprezie IPA organizowanej przez Śląską Grupę Wojewódzką IPA. Zaczęliśmy z hukiem i to dosłownie za sprawą dynamicznego pokazu Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej. Nie sposób opisać wszystkie atrakcje festynu, a i te kilka zdjęć tej relacji to tylko przegląd wszystkich atrakcji.

Podczas imprezy swoje pojazdy i wyposażenie prezentowały Oddziały Prewencji Policji z Katowic, Wydział Ruchu Drogowego z KWP w Katowicach, Śląski Oddział Straży Granicznej z Raciborza, Inspekcja Transportu Drogowego, Izba Celna z Katowic, Służba Więzienna, Państwowa Straż Pożarna z Jastrzębia, Chorzowa i Katowic. W czasie pokazów mogliśmy zobaczyć umiejętności Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej, słuchaczy i wykładowców Szkoły Policji w Katowicach, Historycznej Grupy Rekonstrukcyjnej „Szarych Wilków", a także wzbudzające szczególną radość wśród najmłodszych pokazy najlepszego w Polsce psa do wykrywania narkotyków śląskiej Służby Celnej o przewrotnym imieniu KOKS. Licznie zgromadzeni uczestnicy festynu co kilkadziesiąt minut mogli podziwiać kolejne pokazy, a w między czasie odwiedzać specjalnie przygotowane stoiska służb i formacji mundurowych, ale również Beskidzkiej Grupy GOPR, czy Polikliniki w Katowicach i Pogotowia Ratunkowego Sp. z o.o., które stanowiły zabezpieczenie medyczne imprezy. Na szczęście ich rola ograniczyła się do tylko pokazów akcji reanimacyjnej.

Podobnie jak w latach ubiegłych na naszej imprezie nie mogło zabraknąć specjalnej strefy dla najmłodszych uczestników oraz całego mnóstwa atrakcji dla nich skierowanych. Dzieci mogły do woli szaleć na licznych dmuchanych zabawkach, bungee i placach zabaw. W „dziecięcej strefie" organizowane były liczne gry i zabawy oraz konkursy z nagrodami. Nasi najmłodsi goście, dzięki Laboratorium Kryminalistycznemu z KWP Katowice mogli poznać tajniki daktyloskopii, na ściance wspinaczkowej GOPRU bezpiecznie zmierzyć się z wysokością, a na 3 strzelnicach zorganizowanych przez Region IPA Bielsko-Biała, Szare Wilki i Komandosów z Lublińca sprawdzić swoją celność z różnych rodzajów broni ASG.

Tegoroczną imprezę mocno wsparły zasoby śląskiego garnizonu Policji. Na festynie można było zobaczyć pojazdy wspierające Oddziały Prewencji Policji, radiowozy ruchu drogowego, łodzie, ale również policyjne konie. Ich pokaz stanowił nie lada atrakcję dla zgromadzonych widzów i był świadectwem ich doskonałego wyszkolenia i opanowania, ale również olbrzymich umiejętności funkcjonariuszy ich dosiadających. Na uczestników czekała cała moc atrakcji, opisów i informacji z codziennej służby formacji, z którymi, na co dzień zwykły obywatel ma mały kontakt. Goście mogli przyjrzeć się pracy Inspektorów Transportu Drogowego, funkcjonariuszy Straży Granicznej, czy Służby Więziennej, która jak zwykle przeżywała ogromne oblężenie.

Niewątpliwą atrakcją festynu było jego otwarcie przy akompaniamencie Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i jaj przemarsz alejkami skansenu.

Osobną kategorią tegorocznego festynu była strefa „wojskowa". Zaprezentowane zostały w niej zarówno współczesne pojazdy pola walki, jak i te historyczne, które budziły nie mniejsze zainteresowanie. Nie mogło zabraknąć naszego „zaprzyjaźnionego" Rosomaka, chluby polskiej armii i najlepszej wizytówki WZM S.A. z Siemianowic Śląskich. Zainteresowanie wzbudzał też mało spotykany wóz zabezpieczenia technicznego WZT-3 udostępniony przez Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy" S.A. Oblegane było również stoisko Komandosów z Jednostki Wojskowej w Lublińcu prezentujących swój sprzęt i wyposażenie, ale również Żandarmerii Wojskowej, która prezentowała symulator zderzeniowy i prowadziła profilaktyczną akcję informacji o bezpieczeństwie w ruchu drogowym - jazdy w pasach i zagrożeniach płynących z jazdy pod wpływem środków odurzających i alkoholu. W części, gdzie sprzęt prezentowała Grupa Śląsk dzieci miały nie lada zabawę z obsługi działka przeciwlotniczego.

Nasza impreza to też ogromna część poświęcona motoryzacji i wszelkiego rodzaju pojazdom. W tym roku, największym zainteresowaniem dzieci, cieszyły się sportowe samochody prezentowane przez AMT Serwis, Kuzaj Sport, Profi Auto, ale i autoryzowanych dealerów KIA - Euro-Kas z Katowic i Toyota - Czajka Auto z Bytomia i Chorzowa. Wszyscy uczestnicy festynu mogli spróbować wyśmienitych produktów firmy MOKATE (do ich mała kawiarenki kolejka nie znikała) i skorzystać z oferty bezalkoholowych koktajli serwowanych przy stoisku firmy LG. Nie zabrakło również orzeźwiających produktów Mini Browaru Spiż i serwowanych przez nich dań z grilla.

Jeżeli więc nie byliście na tej imprezie, to czas zarezerwować sobie termin na jej kolejną edycję!

Zaloguj

Cron Job Starts