Wyprawa w Tatry z IPA Zawiercie

W dniach 8-11 września br. Region IPA Zawiercie ponownie pojechał w Słowackie Tatry. Tym razem udaliśmy się na Rysy w towarzystwie IPA Poprad oraz Prezydenta IPA Słowacja Petra Suchy.

Słowaccy koledzy spotkali się z nami na parkingu Popradske Pleso skąd po serdecznym powitaniu udaliśmy się na Rysy. Wspólna wędrówka była okazją do lepszego poznania się i wymiany poglądów. Po niespełna 4 godzinach szczyt został zdobyty. W drodze powrotnej pogoda niestety zmieniła się i do schroniska

"Kapitana Moravku" wracaliśmy w deszczu. Byliśmy jednak na to przygotowani, a załamanie pogody nie zmąciło naszych dobrych nastrojów. Zmęczeni, ale uradowani zdobyciem szczytu Rysy wracaliśmy do naszej bazy wypadowej na Cyrhli tj. Toporowej Chaty. Wieczorem chata należąca do Grażyny i Andrzeja Topór była miejscem gdzie gościliśmy słowackich przyjaciół. Naszych gości poczęstowaliśmy naszym lokalnym specjałem tj. prażonkami. W atmosferze przyjaznych rozmów i w obecności przemiłych gospodarzy siedzieliśmy do późnych godzin wieczornych.

Kolejny dzień pobytu to wycieczka górska do Czarnego Stawu w dolinie Gąsiennicowej. Tym razem pogoda nam dopisała. Było ciepło i słonecznie. Łagodne podejście określane przez naszego przewodnika Stefana Wistel, jako "lajtowe" nie zmęczyło naszych nóg, chociaż były na ten temat zdania odmienne, a ponadto czuliśmy w stawach i mięśniach trudy wczorajszego wejścia na Rysy. Na tą wycieczkę przeznaczyliśmy jednak cały dzień, co pozwoliło nam na spokojne wejście i podziwianie tatrzańskich krajobrazów. Duża przejrzystość powietrza umożliwiła obserwacje górskiej przyrody w tym okolicznych szczytów jak między innymi Nosal, Giewont i Kasprowy Wierch. Nasz przewodnik Stefan raczył nas opowieściami o górach, przewodnikach górskich i tragicznych losach niektórych z nich. Za nami na horyzoncie zostawiliśmy majestatyczną Babią Górę, ale nie zapominamy o niej i w kolejnej wędrówce ją odwiedzimy. Będziemy mieli do niej prośbę, aby nas przenocowała, a świtem pokazała panoramę na Tatry. Dzieńzakończyliśmy spotkaniem integracyjnym będąc naładowani pozytywną górską energią. Na pewno wrócimy tutaj za rok. Już wyznaczamy sobie cele kolejnych wędrówek.

Region IPA Zawiercie dziękuje Prezydentowi Słowackiej Sekcji IPA Petrowi Suchy za pomoc w organizacji wyjścia na Rysy.

tekst: Włodek Dorobisz
zdjęcia: Adam Granat

Zaloguj

Cron Job Starts