Goście z Angli na Śląsku

Prawie rok minął od momentu, kiedy gościliśmy przedstawicieli Policji angielskiej z hrabstwa Cambridge. Od 16 września po raz kolejny przyjmowaliśmy gości z Anglii. Tym razem z siedmiodniową wizytą przylecieli inspector Andy Sullivan, sergeant Martin Monger, constable Nicole Killgallon, Donna Copeland – pracownik cywilny służby (PDOZ) oraz special inspector Paul Jenkins.

Pierwszy dzień pobytu nasi goście spędzili na zwiedzaniu Szkoły Policji w Katowicach oraz na spotkaniu ze słuchaczami szkoleń zawodowych podstawowych. W trakcie tego spotkania przedstawili różne aspekty służby w policji angielskiej. Szczególne poruszenie wywołał temat dużej różnicy płac w policji polskiej i angielskiej.
Drugi dzień to wyjazd do Gimnazjum Dwujęzycznego Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie i spotkanie z tamtejszymi uczniami. Warto podkreślić, że to już kolejne spotkanie funkcjonariuszy angielskich z chorzowską młodzieżą. Niewątpliwie zaletą tego spotkania była bardzo dobra znajomość języka angielskiego przez uczniów tej szkoły. Historia szkoły, poziom nauczania, wyposażenie sal oraz zainteresowanie młodzieży warunkami służby w policji angielskiej wywarły duże wrażenie na przedstawicielach policji hrabstwa Cambridge. Zwiedzanie Śląska nie mogło się odbyć bez pokazania jednostek policji, dlatego po spotkaniu z młodzieżą, goście mieli okazję zwiedzić PDOZ KMP w Katowicach. Dzięki pomocy regionu IPA Racibórz wtorkowe popołudnie upłynęło na zwiedzaniu browaru w Raciborzu, gdzie mieliśmy okazję poznać proces warzenia piwa, a następnie wziąć udział w turnieju na strzelnicy.

W środę Nicole Killgallon, Donna Copeland i Paul Jenkins udali się do Wisły. Ich pobyt miał formę czysto turystyczną. Pod opieką członków Regionu IPA Cieszyn I zwiedzili rezydencję Prezydenta RP " Zameczek" w Wiśle, rynek i centrum Wisły, hodowlę Głuszcza w Jaworzynce, a także Galerię Sztuki Regionalnej Pana Tadeusza Ruckiego w Koniakowie gdzie cała trójka otrzymała unikatowe prezenty, mieli również okazję poznać piękno polskich gór. Dla pozostałej dwójki środa była bardzo „pracowitym" dniem. Andy i Martin cały dzień spędzili w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Zaczęło się od miłej niespodzianki, spotkania u Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Krzysztofa Jarosza. Wizyta ta była okazją do bliższego poznania się, wymiany doświadczeń z zakresu prewencji i profilaktyki, przybliżenia struktur organizacyjnych i zadań w poszczególnych wydziałach oraz porównania specyfiki służby w obydwu krajach. Prawie dwugodzinna dyskusja była ożywiona, a wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że będzie stanowiła podstawę dalszej współpracy garnizonu śląskiego i hrabstwa Cambridge. Kolejnym punktem dnia był udział Andy'ego i Martin'a w posiedzeniu zespołu zajmującego się koncepcją zmian w sposobie pełnienia służby dzielnicowego. Obaj zaprezentowali zasady pełnienia służby dzielnicowego w Anglii, jego zadania, zasady rozliczania i sprawowania nadzoru nad dzielnicowym przez przełożonego. Nie ulega wątpliwości, że dzielnicowy w Polsce i w Anglii to dwie różne instytucje, warto jednak pamiętać, że zmiany w sposobie funkcjonowania dzielnicowego w Anglii wprowadzane były stopniowo i przez wiele lat. Kolejne spotkanie w Wydziale Ruchu Drogowego sprawiło, że nim się obejrzeliśmy na zegarkach wybiła godzina 16.00. Kolejne dwa dni poświęcone były zwiedzaniu stolicy Polski. W trakcie wizyty w Warszawie zwiedziliśmy Belweder, Pałac Prezydencki, Park Łazienkowski, Muzeum Wojska Polskiego oraz Stare Miasto. W programie wizyty w Warszawie nie mogło oczywiście zabraknąć zwiedzania Pałacu Kultury i Nauki, z którego tarasu widokowego rozpościera się wspaniały widok na stolicę.

Początek weekendu to piątkowe spotkanie z przedstawicielami grup wojewódzkich, śląskiej i małopolskiej. W sobotę rano obaj goście udali się do Krakowa gdzie oczekiwali już na nich Donna, Nicole i Paul. W trakcie tych kilku dni goście z Anglii mieli możliwość nie tylko poznać polską policję, ale również zobaczyć to, co najbardziej charakterystyczne dla Polski, Śląska i Małopolski. To także dziesiątki godzin rozmów poświeconych policji polskiej i angielskiej oraz polskiej historii. Dla Andy'ego i Martin'a Polska to pewien symbol walki o wolność w Europie. Myślę, że niejedna osoba w Polsce byłaby zdziwiona ich wiedzą i zainteresowaniem na temat najnowszej historii Polski. Takie spotkania to również możliwość obalania wzajemnych stereotypów i zawiązywania przyjaźni.

tekst: Dariusz Walczak