Wycieczka IPA Cieszyn I do Warszawy

Po szeregu wycieczek przyrodniczych zarząd Regionu IPA Cieszyn I postanowił zorganizować wycieczkę do stolicy kraju - Warszawy. Wyprawa miała na celu poznanie jej historii za czasów Króla Zygmunta, Jana III Sobieskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego, czasu II Wojny Światowej -Powstania Warszawskiego oraz jej najnowszych dziejów.

Wielu z nas w stolicy było kilkanaście lat temu, teraz Warszawa jest inna, nowoczesna ze współczesną architekturą kontrastującą z zabudową czasów komunistycznych. Warszawa to nadal wielki plac budowy, gdzie unowocześnione centrum nadal rozkwita, gdzie postępują prace konserwatorskie wielu obiektów, jak starówka, Łazienki, część Wilanowa.
Podziwialiśmy nowe obiekty takie jak stadion Narodowy, Metro, Sanktuarium Opatrzności Bożej (chociaż w budowie to robi wrażenie).

Po przyjeździe i zakwaterowaniu, udaliśmy się na Powązki by zapalić znicz przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej, oraz wspomnieniami wrócić do historii, którą tworzyli znani Polacy, nie sposób ich wymienić, ale spacer po Powązkach to myślę obowiązkowy punkt wycieczek.

Później przyszła kolej na perełki Warszawy: Zamek Królewski, Pałac w Wilanowie, Królewskie Łazienki, spacer po starówce nocą z projekcją wizualizacji laserowej na podzamczu. Szereg kolorowych fontann w mieniących się barwach przy nowoczesnej muzyce może konkurować z fontannami w Pradze i Wiedniu. Mocnym punktem wycieczki było też spotkanie z nauką w Centrum Nauki Kopernik.

Według uczestników wycieczki największe jednak wrażenie zrobiło Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie na wyciągnięcie ręki można było poczuć tragedie rozgrywające się podczas tego heroicznego boju o wolną Polskę, naszą przewodniczką, która opowieściami doprowadzała nas do łez, była Pani Cywińska, córka Czesława Cywińskiego Prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK.

Pomimo zmęczenia trzydniowym ciągłym spacerem i zwiedzaniem obiektów jesteśmy bardzo zadowoleni. Warto zobaczyć Warszawę z wielu perspektyw, tą nowoczesną i tą historyczną. Znaliśmy historie związane z miejscami zwiedzanymi jednak, kiedy na spokojnie z zaangażowanymi przewodnikami patrzyliśmy na stolicę, to możemy wszystkim polecić ten kierunek poznania części historii naszej ojczyzny.

tekst: Janusz Kołder

Zaloguj

Cron Job Starts