Bieg Niepodległości w Krośnie

Od kilku lat 11 listopada kilku zawodników Śląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA startuje w Krośnie w Biegu Niepodległości, w którym utworzono specjalną kategorię IPA. Śląską Grupę Wojewódzką reprezentowało trzech zawodników: Józef Terlecki, Czesław Wizner oraz Krzysztof Pysiewicz.

Przed tegoroczną imprezą zawodnicy postanowili zwiedzić piękne okolice krosna i poznać jego najciekawsze atrakcje m.in. Hutę Szkła Artystycznego w Jedliczach, gdzie byli świadkami produkcji wyrobów szklanych na specjalne zamówienie i okazje. Zwiedzającym zaprezentowano trudną metodę wydmuchiwania, formowania i szlifowania wyrobów ze szkła barwionego. Chętni mogli „wykonać" nowy przedmiot metodą wydmuchu elementu szklanego i jak to najczęściej bywa taki element lądował w pojemniku na stłuczki. Uczestnicy mogli przekonać się, że to lata praktyki i pewna ręka gwarantuje artyzm wykonania pięknego wyrobu. Kolejnym etapem wycieczki był zakład Kowalstwa Artystycznego i Metaloplastyki. Tam właściciel (były policjant) zaprezentował swoje wyroby. I znów zaszokował swoich gości artyzmem i kunsztem tego rzemiosła. Naładowani duchem artyzmu zawodnicy pojechali zwiedzić jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce - Iwonicz Zdrój. Następny dzień przeznaczony został na wycieczkę objazdową po urokliwych i odludnych terenach bieszczadzkich - tak zwaną „Wielką pętlę". Drogę tę wybudowano na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Dzięki niej opuszczone tereny po zawirowaniach wojennych i powojennych zostały połączone ze światem żywych.

Na długo przed zawodami uczestnicy ustalili, że przebiegną trasę biegu wszyscy razem z flagami i w mundurach, by w ten sposób podkreślić charakter Święta Niepodległości. Tak też się stało. Zawodnicy biegli w szyku czwórkowym z łopoczącymi na wietrze proporcami. Na krańcach szyku niesione były flagi narodowe, a wewnątrz organizacyjne. Widzowie zgromadzeni na trasie biegu żywiołowo reagowali i głośno wyrażani aprobatę dla tego pomysłu. Realizacja planu sprawiła, że czas na mecie nie był rewelacyjny, bo należało mieć na uwadze słabszych zawodników. Osobno każdy z zawodników organizacji został uhonorowany nagrodą od sponsorów. Uczestnicy zakończyli tegoroczną wyprawę i rywalizację we wspólnej biesiadzie przygotowanej przez gospodarzy.

Gorące podziękowania dla przewodniczącego Andrzeja Krukara oraz członków Regionu IPA Krosno: Darka Pasterczyka i Józefa Urbańskiego za zaproszenie, ugoszczenie i możliwość zwiedzenia tej części Polski oraz aktywnym świętowaniu Święta Niepodległości, Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie st. bryg. mgr inż. Krzysztofa Korzeca za umożliwienie zakwaterowania na czas naszego pobytu.

tekst: Czesław Wizner
zdjęcia: własne oraz Radosław Przybył Region IPA Krosno

Zaloguj

Cron Job Starts