SPEED RACE - finał sezonu

Zakończyły się Drużynowe Długodystansowe Mistrzostwa Kartingowe IPA SPEED RACE 2013, w dniu 4 grudnia w tyskiej hali kartingowej przy ulicy Przemysłowej 55 odbyły się finałowe zawody, kończące długi, pełen emocji i adrenaliny sezon.

Organizowany kolejny raz przez funkcjonariuszy Straży Granicznej z lotniska w Katowicach – Pyrzowicach turniej ponownie zostały objęty honorowym patronatem Prezydenta miasta Tychy i Polskiego Związku Motorowego. Współorganizatorami turnieju byli NSZZ FSG, ŚGW IPA oraz WRT-Karting Tychy.

Na starcie ostatniego wyścigu w tym roku ponownie pojawił się komplet 10 drużyn - wszystkie liczące się w klasyfikacji ekipy wystawiły najmocniejsze składy. Stawka tego wieczornego wyścigu była bardzo duża, w tym dniu musiało zapaść ostateczne rozstrzygnięcie – zwycięzca 5 Eliminacji Mistrzostw zgarniał tytuł „Mistrzowskiego Zespołu sezonu 2013".

Już kwalifikacje pokazały, że w wyścigu będzie się sporo działo, różnice w czasach były bardzo małe – o wygranej zadecyduje mały błąd lub awaria sprzętu. Wyścig wystartował zaraz po godz. 20:00 - rywalizacja na torze jak zwykle była pasjonująca i zaciekła, wynik do końca nie był pewny, drużyny rywalizowały nie tylko ze sobą, musiały zmagać się także z czasem i z dużym wysiłkiem ponieważ ponad dwugodzinna jazda gokartem wymaga nie lada kondycji, wytrzymałości i koncentracji.

Po ponad 120 minutach jazdy ostatni wyścig sezonu wygrała ekipa IPA Limanowa/Joniec Team i w taki sposób przypieczętowali swój końcowy sukces i pierwsze miejsce zdobywając upragniony tytuł, na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej sezonu uplasowała się drużyna WRC-Wisła Rally Challenge, a na trzeciej Team Rallybros. Grudniowe zawody to także finał sezonu indywidualnego, kierowcy mieli możliwość zdobycia kilku punktów do klasyfikacji co zapowiadało jeszcze ciekawszą potyczkę. Choć losy pierwszego miejsca już dawno był jasne to cały czas walka toczyła się o pozostałe stopnie na podium. Ostatecznie na trzecim miejscu uplasował się Ryszard Konsek, a jego strata do drugiego Jakuba Kuc wyniosła tylko 2 punkty. Pierwsze miejsce jeszcze przed końcem sezonu zdobył Tomasz Figiel i to on wywalczył tytuł w klasyfikacji indywidualnej.

Dzięki wsparciu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A., INTERBELL Sp. z o.o. Leszno oraz www RallyShop pl i pomocy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego z Katowic, Parku Wodnego Aquarion Żory, VitaMag AGRO z Raciborza, Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice – Pyrzowice, All-Media Rybnik i Foto Kołodziejska Mistrzostwa SPEED RACE 2013 zyskały ogromną popularność nie tylko na terenie województwa śląskiego. Stałymi gośćmi byli zawodnicy m.in. z Cieszyna, Katowic, Rybnika, Raciborza, Żywca i Pyrzowic, na starcie pojawiały się także drużyny z Małopolski: z Nowego Sącza, Limanowej, Krakowa oraz z Chrzanowa. W całym sezonie sklasyfikowanych zostało 13 drużyn i ponad 60 zawodników.

Z dużą pewnością można powiedzieć, że dzięki ciężkiej pracy, renomie i rozgłosowi jaki zyskały Mistrzostwa główny cal jaki postawili przed sobą organizatorzy czyli „edukacja uczestników ruchu drogowego, promocja dobrych zachowań wśród kierowców, podnoszenie umiejętności i techniki jazdy poprzez treningi w bezpiecznych warunkach" został zrealizowany - i to w 100 procentach.

tekst: Tomasz FIGIEL