Ratujemy Misia! z Regionem IPA Zawiercie

W dniu 3 marca 2014 roku w ramach akcji „IPA dzieciom", ratownicy Regionu IPA Zawiercie wspólnie z WOPR Zawiercie uczyli dzieci z zawierciańskiego Przedszkola nr 7 ratownictwa.

Ktoś mógłby powiedzieć, że to bzdura, że tak małe dzieci nie są w stanie nikogo uratować. Nic bardziej mylnego. Ocalić komuś życie można dzwoniąc po karetkę i umiejętnie prosząc o pomoc.

Dzieci naśladowały czynności ratowników na swoich ulubionych pluszakach - mogły poćwiczyć resuscytację krążeniowo-oddechową, ale przede wszystkim dowiedziały się, jakie numery telefonów należy wybrać, o co spyta dyspozytor pogotowia i jak udzielić poprawnej informacji o wypadku. Mali ratownicy uczyli się jak rozpoznać czy osoba jest przytomna, a najstarsze przedszkolaki nad wyraz sprawnie ćwiczyły pozycje boczna ustaloną.

Ratownicy WOPR dodatkowo opowiadali o bezpiecznym zachowaniu się nad wodą i podczas kąpieli oraz jak pomóc tonącemu. Nie lada zaskoczeniem dla dzieci były zajęcia ze sprzętem ratunkowym - tym typowym, jak bojka czy koło, ale też nietypowym jak gałąź czy miotła, którymi też można pomóc.

Szczególnie bawiły opowieści na drugi dzień: „no miś przed snem uratowany trzy razy - dwa wdechy, trzydzieści uciśnięć i poszedł spać w pozycji bezpiecznej, bocznej, ustalonej.

Szczególne podziękowania za pomoc składamy Andrzejowi Kręglowi z zawierciańskiego WOPR, na którego pomoc zawsze możemy liczyć.

tekst: Adam Granat
zdjęcia: Monika Kubara

Zaloguj

Cron Job Starts