Tydzień Bezpieczeństwa z Regionem IPA Zawiercie

W dniach 4-7 marca 2014 roku, dzięki współpracy z Kariną Surowiec - w I L.O. im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu odbyły się warsztaty dla młodzieży pod hasłem „Tydzień Bezpieczeństwa".

„Ignorantia iuris nocet" - młodzi ludzie na progu dorosłości narażeni są na wiele niebezpieczeństw, z których nie zawsze lub nie do końca zdają sobie sprawę, a skutki prawne nierzadko komplikują życie, ot choćby znalezienie dobrej pracy. I właśnie tą świadomość chcieliśmy poprawić podczas tych warsztatów. Skupiliśmy się na prawie, ale dotyczącym świata nowoczesnego, wirtualnego - bo to częsty obszar przestępstw.

Swoim doświadczeniem i wiedzą podzielił się trener sportów walki Ryszard Matuszczyk z KSW „Arashi" Zawiercie ucząc, że niestoczona walka to wygrana walka. O świadomości zagrożeń oraz sposobach ich rozpoznawania i unikania mówiła podkom. Marzena Zagdan z Zespołu Psychologów KWP Katowice.

Wszystko na tych warsztatach było inne. Wykład o narkotykach prowadzony przez farmaceutę – Monikę Kubarę okazał się wykładem o zgubnych skutkach zażywania mieszanin różnych ogólnie dostępnych i tanich leków, równie albo bardziej niebezpiecznych niż narkomania. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym tez było „inne" - młodzież mogła sama doznać stanu jazdy „pod wpływem" korzystając z alkogogli.

Pierwsza pomoc perfekcyjnie i profesjonalnie prowadzona przez Andrzeja Kręgla z zawierciańskiego WOPR - w trakcie, której skupiliśmy się na ratownictwie wodnym, oraz coraz bardziej dostępnym AED - młodzież miała tą rzadka okazję zapoznać się oraz poćwiczyć z tym urządzeniem.

Jako, że mieszkamy na pięknej Jurze krakowsko-częstochowskiej nie mogło zabraknąć tematu o bezpieczeństwie na jurajskich szlakach oraz podczas alpinizmu skałkowego - prowadzonego przez Zbyszka Fielka z Jednostki Ratownictwa Wysokościowego PSP.
Zaangażowanie oraz czynny udział młodzieży potwierdziły, że trafiliśmy tymi tematami do nich.

tekst: Adam Granat
zdjęcia: Karina Surowiec, Adam Granat, Monika Kubara

Zaloguj