Spotkanie w Cambridge

W dniach od 3 do 8 marca 2014 roku członkowie Śląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA Janusz Podżorski i Tadeusz Jurczyński oraz członkowie Małopolskiej Grupy Wojewódzkiej IPA Krzysztof Burdak i Tomasz Wójtowicz gościli u przedstawicieli Policji angielskiej z hrabstwa Cambridge. Było to już kolejne spotkanie związane z wymianą członków IPA pomiędzy Śląską i Małopolską Grupą Wojewódzką IPA, a ipowcami z hrabstwa Cambridge.

Zaraz po wylądowaniu na lotnisku Londyn Stansted zostaliśmy przywitani przez naszych przyjaciół Andy Sullivana, Martin Mongera, Steve Brethertona, po czym udaliśmy się do miejsca ich zamieszkania, a zarazem naszego pobytu tj. 18-tysięcznego miasta March. Właśnie ta trójka naszych przyjaciół towarzyszyła nam w czasie całego naszego pobytu. Już w pierwszy dzień mieliśmy spotkanie z Burmistrzem i Radą Miasta March.

Cały drugi dzień poświęciliśmy na poznawanie Londynu. Zwiedziliśmy Pałac Westminsterski, a także pozostałą część Parlamentu Zjednoczonego Królestwa, w tym pomieszczenia Izby Lordów. Nie zabrało także czasu na zdjęcia w rejonie Big Bena. Następnie spacerem wzdłuż Tamizy udaliśmy się na wieżę widokową gdzie podziwialiśmy panoramę Londynu. Popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu chińskiej dzielnicy Londynu Chinatown, a wieczorem wzięliśmy udział w Ceremonii Kluczy w Tower of London. Ceremonia ta związana jest z zamykaniem twierdzy, i odbywa się nieprzerwanie od 700 lat, codziennie w nocy o godzinie 21:53.

Trzeci dzień poświęciliśmy na spotkania służbowe z angielskimi policjantami. Byliśmy gośćmi w głównej siedzibie Policji hrabstwa Cambridge w miejscowości Huntington, gdzie zostaliśmy przyjęci przez komendanta tej jednostki. Na miejscu mieliśmy możliwość obejrzenia Centrum Dowodzenia, strzelnicy w piwnicy budynku, oraz zapoznaliśmy się z pracą policjantów Uzbrojonej Policji. Należy w tym miejscu wyjaśnić, że generalnie policjanci na wyspach są nieuzbrojeni. Broń palna jest atrybutem funkcjonariuszy wydziałów „Uzbrojonej Policji" – są to jednostki składające się z odpowiednio dobranych, doskonale wyposażonych, permanentnie szkolonych i egzaminowanych funkcjonariuszy. Policjanci Uzbrojonej Policji działają w 2 osobowych patrolach dysponujących samochodami Audi Q7, wyposażonych w broń palna krótką (pistolety Glock) i długą (karabinki półautomatyczne HK z normatywem 150 szt. amunicji), strzelby gładkolufowe (zastosowanie tylko do pokonywania przeszkód technicznych), tarcze balistyczne, hełmy i kamizelki kuloodporne, sprzęt do wyważania drzwi, pełne wyposażenie paramedyczne (przechodzą obowiązkowe przeszkolenie paramedyczne, a co za tym idzie mogą udzielić kwalifikowanej pomocy przedmedycznej). Ciekawostką jest, że patrole Uzbrojonej Policji realizują takie same zadania jak inne patrole. W trakcie „normalnej" służby patrolowej broń długa i pozostałe wyposażenie jest przewożone i przechowywane w specjalnie skonstruowanym trezorze zajmującym część ładunkową w Q7. W przypadku wystąpienia zdarzenia uzasadniającego użycie „Uzbrojonej Policji" na miejsce kierowane są dwa dwuosobowe patrole, jeden patrol odpowiada za realizację zadania, drugi odpowiada za wsparcie i bezpieczeństwo patrolu realizującego zadanie.

Odwiedziliśmy także kolegów z Ruchu Drogowego. Policjanci drogówki zapoznali nas ze swoim wyposażeniem. Szczególne wrażenie wywarł na nas skaner laserowy 3D RIEGL. Urządzenie to służy policjantom do obsługi wypadków drogowych, oraz innych zdarzeń kryminalnych. W czasie 3,5 minuty skanuje miejsce zdarzenia w promieniu 400 m i w zakresie 360 stopni. W tym czasie wykonuje 22 mln pojedynczych pomiarów (122 000 w ciągu 1 sekundy), oraz robi 5 zdjęć. Zdjęcia służą w fazie obróbki komputerowej do nadania kolorów dla tworzonego obrazu 3D. W trakcie kryminalistycznego badania miejsca zdarzenia stosuje się wykonanie 2-7 skanów. Efektem stosowania skanera mogą być obrazy statyczne jak i można stworzyć film 3D odtwarzający obraz przebiegu zdarzeń o charakterze dynamicznym.

Czwarty dzień zaczęliśmy od wizyty w Komisariacie Policji w miasteczku March. Choć PDOZ nie jest niczym nieznanym, to duże wrażenie zrobiły na nas zamontowane w policyjnych celach dla osób zatrzymanych sensory oddechu zatrzymanego. Z chwilą zatrzymania oddechu u osoby zatrzymanej włącza się alarm informujący o tym policjanta pełniącego służbę w aresztach. Następnie udaliśmy się do miasta Peterborough, gdzie mieliśmy możliwość obejrzenia centrali miejskiego monitoringu. Zwiedziliśmy 900 -letnią anglikańską katedrę w Peterborough, jedną z największych i najładniejszych w Anglii. W jej wnętrzu pochowana jest pierwsza żona króla Henryka VIII - Katarzyna Aragońska. Właśnie ta katedra była inspiracją, dla znakomitego brytyjskiego pisarza Kena Folletta, do napisania książki „Filary Ziemi". Na podstawie tej książki w 2010 r. powstał film o tym samym tytule.

Piąty dzień to zwiedzanie miasta Cambridge - stolicy hrabstwa. Wizytę rozpoczęliśmy w Ratuszu Miejskim. Naszym przewodnikiem był członek IPA, pełniący w Ratuszu funkcję osoby noszącej buławę z koroną, symbolu nadania praw miejskich przez króla i władzy królewskiej. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się kiedy doszło do nadania praw miejskich dla Cambridge, co symbolizuje jego herb, a także jak miasto stało sie centrum uniwersyteckim. W mieście znajduje się drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony już w 1209 roku. Na miejscu zwiedziliśmy St Johns College. Mieliśmy także możliwość spaceru po tym pięknym mieście. Oczywiście nie zabrakło wizyty w najsłynniejszym pubie w Cambridge tj. The Eagle. Piwo w tym pubie lane jest od 450 lat. To właśnie w The Eagle, w 1953 r., popijając zapewne piwo, naukowcy Watson i Crick obwieścili światu, że „odkryli sekret życia"- strukturę DNA.

Trzeba dodać, że podczas pobytu w Anglii, cały czas czuliśmy przyjazną atmosferę. Mieszkaliśmy w domach naszych przyjaciół, którzy poświęcali nam cały swój wolny czas. Wieczorne spotkania w domach gospodarzy spędzaliśmy w miłej atmosferze, wymieniając wspólne doświadczenia na temat służby w Policji.

Chcemy podziękować za pomoc przy organizacji tego wyjazdu naszemu koledze Dariuszowi Walczakowi, który jest koordynatorem wymiany pomiędzy polskimi i angielskimi policjantami.

tekst i zdjęcia: Janusz Podżorski, Tadeusz Jurczyński, Krzysztof Burdak, Tomasz Wójtowicz

Zaloguj

Cron Job Starts