Region IPA Płońsk po raz drugi na jurze

Już po raz drugi, a mam nadzieję, że nie ostatni odwiedził nas zaprzyjaźniony Region IPA Płońsk. Przy udziale reprezentacji naszego regionu ipowcy z Płońska zobaczyli tym razem atrakcje specjalnego obszaru chronionego Ostoja Kroczycka - Natura 2000 oraz północną jurę.

Rozpoczęliśmy od plenerowego śniadania pod zamkiem w Siewierzu. Dla utrudzonych podróżą przygotowaliśmy ciepły posiłek w postaci łazanek i krokietów. Szczególnym wzięciem cieszyły się łazanki z kapustą i grzybami. Posileni mogliśmy się udać na zwiedzanie zamku w Siewierzu. Zamek to za dużo powiedziane zostały tylko ruiny. Jedynym odrestaurowanym zamkiem na jurze jest zamek w Bobolicach, ale tam już byliśmy w zeszłym roku. Kolejnym miejscem naszych odwiedzin była jaskinia głęboka i ścieżka dydaktyczna góry Zborów.

W drugim dniu rozpoczęliśmy zwiedzanie od zespołu zabytkowych stodół w Żarkach gdzie przed wojną oraz w rejonie miejscowości Lelów mieszkała bardzo liczna gmina żydowska. Postacią wybijającą się z tej grupy był Dawid Biedermann znany później, jako cadyk - twórca miejscowej dynastii chasydów. Był on mędrcem i lekarzem słynącym z cudownych uzdrowień, ale był on też zwolennikiem pokojowego współistnienia różnych wyznań i narodów. Przedwojenne Żarki mogły służyć za przykład pokojowego współistnienia dwóch jakże odmiennych nacji.

Kolejno zwiedziliśmy sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, ruiny zamku w Ostrężniku, pałac Raczyńskich i dwór Krasińskich w Złotym Potoku. Tutaj też w złotej krainie pstrąga zatrzymaliśmy się na obiad.
Podczas zwiedzania był też czas na małe zawody oraz trening tonfy. W chodzie zwyciężył (w tym i z uwagi na technikę biegu) przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości kolega Andrzej, natomiast technikę władania tonfą przypominał sobie przewodniczący Regionu IPA Płońsk kolega Jarek.

Ostatnim miejscem zwiedzania był zamek w Olsztynie. Tutaj pożegnaliśmy płońskich ipowców, którzy pełni wrażeń udali się w drogę powrotną do domu. Na odjezdnym zapowiedzieli, że jeszcze do nas przyjadą, z czego wnioskuję, że jest im dobrze na jurze.

Tekst i zdjęcia: Włodek Dorobisz

Zaloguj

Cron Job Starts