Mont Blanc z IPA

W dniach 23-27 czerwca 2014 roku miała miejsce wyprawa na najwyższy szczyt Alp i Europy Mont Blanc, zwany również Dachem Europy liczący 4810,45 m.n.p.m. i tym samym należy do Korony Europy.

Niektórzy alpiniści jednak uważają, że najwyższym szczytem Europy jest Elbrus, a wynika to z tego, że przyjmują oni inne granice naszego kontynentu, odmienne od Międzynarodowej Unii Geograficznej. Zwolennikami tej teorii są między innymi alpiniści zdobywający Koronę Ziemi. Główny wierzchołek masywu znajduje się na terytorium Francji w regionie Haute-Savoie i w granicach administracyjnych miasta Saint-Gervais-les-Bains. Granica francusko-włoska przebiega przez pobliski, boczny wierzchołek Mont Blanc de Courmayeur (4748 m n.p.m.).

W wyprawie uczestniczyli również członkowie naszego Stowarzyszenia, a fakt zdobycia szczytu w dniu 26 czerwca 2014 r. i zarazem kolejnego miejsca, gdzie swoją obecność zaznaczyła Śląska Grupa Wojewódzka IPA udokumentowany został na załączonych fotografiach, których autorem jest nasz kolega Ireneusz Napiórkowski.

Tekst: Eugeniusz Kosel
Zdjęcia: Ireneusz Napiórkowski

Cron Job Starts