„Widzimy się na drodze”

Wypadki drogowe od lat zbierają duże żniwo. Ich powód jest bardzo różny: zbyt szybka prędkość, alkohol i inne podobnie działające środki zażyte przez kierującego. Jednak nie tylko kierujący samochodami są winni wszystkim zdarzeniom drogowym, często winę ponoszą rowerzyści i piesi, którzy są niewidoczni dla pozostałych uczestników ruchu.

„Widzimy się na drodze" to akcja, która 30 czerwca 2014 r. została przeprowadzona przez Agencję Reklamową „Redstone" z Dąbrowy Górniczej na terenie ich rodzinnego miasta.

Jej celem było zwrócenie szczególnej uwagi na odpowiednie „uwidocznienie się" na drodze. Elementy odblaskowe potrafią uchronić nas od bycia niewidocznym dla kierującego, a tym samym mogą uratować nam życie. Bez względu na porę roku zarówno my – dorośli, ale szczególnie dzieci powinny być wyposażone we wszelkiego rodzaju odblaski. Kamizelki, opaski, zawieszki - odbijające światło, sygnalizują uczestnikom ruchu drogowego, żeby zachować szczególną ostrożność. Jest to problem, który wymaga zwrócenia dużej uwagi, gdyż w obecnym czasie, co raz więcej osób prowadzi aktywny, zdrowy styl życia. Bieganie, nordic walking, jazda na rowerze czy na rolkach, często wiąże się z korzystaniem z jedni lub z pobocza.

IPA Zawiercie aktywnie włączyła się w akcję, służąc swoją wiedzą w zakresie ratownictwa, które jest równie istotne podczas zdarzeń drogowych, ale i we wszystkich innych sytuacjach, które wymagają ratowania życia bądź zdrowia ludzkiego, wszakże często uczestnicy zdarzenia, bądź świadkowie są pierwszymi osobami, które mogą udzielić jakiejkolwiek pomocy. Ratownicy kwalifikowani z Regionu IPA Zawiercie, przypomnieli zarówno najmłodszym uczestnikom imprezy, ale również i dorosłym – podstawowe informacje dotyczące pierwszej pomocy.

Szczególną uwagę poświęcono resuscytacji krążeniowo-oddechowej stosowanej względem dzieci, biorąc pod uwagę ostatnie tragiczne sytuacje, dotyczące zamknięcia dzieci w samochodach przy wysokich temperaturach. Dużym zaciekawieniem cieszył się pokaz zastosowania defibrylatora AED, który co raz częściej dostępny jest w naszym środowisku.

Stoisko IPA Zawiercie było jednym z najliczniej odwiedzonych punktów imprezy, ale poza namiotami, w których rozdawano darmowe kamizelki i inne elementy odblaskowe, torze przeszkód dla rowerzystów, sporym zainteresowaniem cieszył się również symulator dachowania, który uświadomił wielu kierowcom, korzystającym z symulacji, jak istotne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa, gdyż to właśnie one ratują życie w przypadku dachowania.

Cała impreza odbyła się w przyjaznej atmosferze ze szczególną uwagą poświęconą dzieciom i ich bezpieczeństwu na drodze, ale również dorosłym dała sporo do myślenia na temat odpowiedzialności za bezpieczeństwo w ruchu lądowym, jaka ciąży na każdym z nas!

Tekst: Marta Wnuk
Zdjęcia: Adam Granat, Monika Kubara

Zaloguj

Cron Job Starts