PARYŻ w oczach Regionu IPA Katowice II

Członkowie Regionów Katowice II, Chrzanów i Nowy Sącz wraz z rodzinami i sympatykami stowarzyszenia, łącznie 52 osoby, w dniach 18-23 czerwca 2014 roku, uczestniczyli w wycieczce do Paryża.

Zorganizowanie tego wyjazdu odwlekaliśmy wiele lat, ale w końcu się udało i było warto, pomimo 20 godzin jazdy w autobusie w jedną stronę. Wydawało nam się, że wycieczka przerasta nasze możliwości, bo przecież uczestnicy wycieczki skończyli już 20 lat. Było to złe założenie, gdyż okazało się, że zobaczyliśmy jeszcze więcej niż przewidywał program.

Standardowo zaczęliśmy od Wieży Eiffela, a następnie Luwr, Katedra Notre Dame, Cmentarz Pere Lachaise, Pałac Inwalidów, Centrum Pompidou, Montmartre, Muzeum De Orsay, dzielnica La Défense, a kończąc na placu, na którym nie ma kasztanów, czyli Placu Pigalle.

W między czasie popłynęliśmy statkiem po Sekwanie, rozkoszowaliśmy się zapachami w muzeum
i wytwórni perfum Fragonarde i degustowaliśmy nie tylko francuskie wina, a przede wszystkim zajadaliśmy się zupą cebulową, ślimakami i wołowiną po burgundzku podczas wieczoru francuskiego w przeuroczej restauracji nieopodal Panteonu. Pamięć jest trochę zawodna, a język francuski mi obcy, tak więc pominę te miejsca, których nazw już nie pamiętam, a było ich jeszcze sporo. Myślę, że program ten nie jest zaskoczeniem dla tych czytelników, którzy odwiedzili to piękne miasto, ale mieliśmy okazje ponadto uczestniczyć w czymś dla nas nadzwyczajnym. Nadzwyczajnym, bo po pierwsze nikt się tego nie spodziewał, po drugie związane to było ze służbami mundurowymi, a po trzecie związane z Polską. Tym wyjątkowym dla nas przeżyciem było spotkanie z przedstawicielami Armii Polskiej na Zachodzie podczas Uroczystej Zmiany Warty pod Łukiem Triumfalnym. Przyznaję, że zaskoczenie tym spotkaniem było po obu stronach, a te kilkadziesiąt minut rozmowy dla wielu z nas kończyło się łzami w oczach.

Nie ukrywam, że wyjazd ten dostarczył nam wielu turystycznych wrażeń i teraz długo się będziemy zastanawiać, gdzie zatrzymać palec na globusie, dokonując wyboru miejsca następnej wycieczki naszego Regionu.

Marek Kościelny

Zaloguj

Cron Job Starts