ISLANDIA na Jurze

W dniach 27-30 czerwca 2014r. mieliśmy zaszczyt gościć naszą koleżankę Aleksandrę Wójtowicz – Polkę, która od około 20 lat mieszka w Islandii, a od około 5 lat jest funkcjonariuszem tamtejszej Policji.

Ola przyjechała do Polski ze swoimi bliskimi i razem z nimi znalazła trochę czasu, aby nas odwiedzić. Chcieliśmy pokazać naszym Gościom to, co mamy w naszej okolicy najpiękniejsze: zamek Ogrodzieniecki wraz z Parkiem Miniatur oraz parkiem rozrywki i nauki, gród na górze Birów, zamki w Mirowie i Bobolicach, masywy skalne w Rzędkowicah.

Te atrakcje zachwyciły Islandczyków, ale równie ogromne wrażenie sprawiła na nich wizyta w Szkole Policji w Katowicach, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z Komendantem Szkoły – insp. Jarosławem Kaletą i w Komisariacie autostradowym w Gliwicach, gdzie zobaczyliśmy pojazdy, jakimi dysponuje ta jednostka.

Nasi islandzcy przyjaciele odwiedzili również naszą komendę, gdzie spotkali się z zastępcą komendanta Powiatowego Policji w Zawierciu - mł. isnp. Mariuszem Hurasem. Te spotkania pokazały nam jak bardzo Policja polska różni się od islandzkiej, ale również jak mamy bardzo różne problemy, bo i różne społeczeństwo.

Razem z Olą doszliśmy do jednego wniosku – dzięki takim spotkaniom możemy rozwijać się wzajemnie, odnajdując rozwiązania, których do tej pory nam brakowało, w końcu stoimy po tej samej stronie barykady. Mamy nadzieję, że nasza przyjaźń islandzko-polska będzie pielęgnowana i, że to nie ostatnia wizyta na Jurze gości z wyspy.

Tekst: Marta Wnuk
Foto: Adam Granat, Włodzimierz Dorobisz

Zaloguj

Cron Job Starts