Wycieczka IPA Cieszyn I – KOTLINA KŁODZKA

To już tradycja, gdy zbliża się wrzesień to grupa ipowców i ich rodzin z Regionu IPA Cieszyn I wyjeżdża na wycieczkę krajoznawczą po Polsce. Celem grupy jest zwiedzanie i poznawanie ciekawych zakątków Polski, poznanie historii odwiedzanego regionu, miejsc, które miały wpływ na kształtowanie tej historii, poznawanie regionalnych smaków i wgłębianie się w tradycje i kulturę.
Tym razem, w dniach 12-14 września 2014 roku, była to Ziemia Kłodzka i pasmo Gór Sudeckich.
Na starcie wyprawy stawiło się 51 osób, mimo, iż pogoda nie zapowiadała się korzystnie, mieliśmy dobre humory i pozytywne nastawienie. Przejazd zajął nam 4 godziny.

Kłodzko – piękne stare miasto ze swoją twierdzą i labiryntem podziemi i korytarzy strzelniczych, służących do obrony grodu w czasie wojen prusko-francuskich. Zobaczyliśmy miejsca gdzie nagrywano filmy: „Jak rozpętałem drugą wojnę światową", „Janosik", „Czterej pancerni i pies" - były to ciekawe doświadczenia.

Kolejnym ciekawym obiektem to muzeum papiernictwa w Dusznikach Zdroju z niesamowitymi eksponatami służącymi do ręcznej produkcji papieru oraz historia papiernictwa na świecie.

Pierwszy dzień zakończyliśmy odpoczynkiem w aqua parku w Kudowie Zdroju, naszym miastem docelowym z pięknym parkiem, zamkiem i źródłami wody leczniczej..

Kolejne dni to wyprawy w góry, marsz na Szczelinie, labirynt niespotykanych skał i tworów geologicznych, miasteczko skalne w Arszpag (Republika Czeska). Przybliżona przez przewodników historia powstania skalnych miast, okraszona zabawnymi anegdotami i okraszana wierszem i pieśnią przyprawiła nas w zachwyt i dumę z tak pięknych miejsc w kraju.

Tekst: Janusz Kołder

Zaloguj

Cron Job Starts