Gościnna wizyta z Wysp

W ramach wymiany międzynarodowej zorganizowanej przez Śląską Grupę Wojewódzką IPA, w dniach 12-14 września 2014 roku, trzy Policjantki z Wielkiej Brytanii gościły w Raciborzu.

Pobyt przemiłych funkcjonariuszek trwał w Polsce łącznie 6 dni. Na zaproszenie Przewodniczącego Regionu IPA w Raciborzu, Pana Eugeniusza Kosel, w dniach 12-14 września Panie Detective Constable Tade Toseland, Police Community Support Officer Mags Harvey oraz Detective Constable Caroline Scully przyjechały do Raciborza.
Podczas pobytu Policjantki miały okazję zwiedzić Komendę Powiatową Policji w Raciborzu, która została oddana do użytku w 2012. Obiekt wzbudził duży podziw Policjantek, a szczególną uwagę zwróciły na salę gimnastyczną wyposażoną między innymi w siłownię.
Równie wielkie zainteresowanie i ogromną ekscytację Pań wzbudziło spotkanie z instruktorem wyszkolenia strzeleckiego, który szeroko zaprezentował jednostki broni wykorzystywane przez Polską Policję i jak zdradziły nam w rozmowie koleżanki z Anglii, zrobiło to na nich duże wrażenie i na długo pozostanie w ich pamięci.
W Raciborzu goście z Wielkiej Brytanii zwiedzili także najstarszy browar w Polsce – Browar Zamkowy oraz zamek piastowski. Zupełnie nieoczekiwanie, na zaproszenie naszych kolegów funkcjonariuszki odwiedziły również agencję ochrony Partner Security gdzie miały okazję zapoznać się z funkcjonowaniem stacji monitorowania alarmów, a nawet udały się na interwencję wraz z patrolem. Ponadto został im zaprezentowany system alarmowy zainstalowany na strzelnicy Regionu IPA Racibórz.
Nasze miasto służyło także, jako baza wypadowa do dalszych wycieczek. Funkcjonariuszki miały okazję zwiedzić m. in. Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Oczywiście, w kalendarzu nie mogło zabraknąć zwiedzania starego miasta w Krakowie.
Podczas pobytu w Raciborzu nasze koleżanki oraz przedstawiciele Regionu Racibórz otrzymali też zaproszenie od Komendanta Policji z Opawy, co było wielkim zaskoczeniem, a zarazem wzbudziło duże zainteresowanie. W czasie wizyty u naszych południowych sąsiadów zostaliśmy zaproszeni na uroczystości dożynkowe w miejscowości Otice, które słyną w Czechach z uprawy kapusty. W czasie tych uroczystości mieliśmy okazję skosztować różnorodnych wypieków – kołaczy, w tym również kołaczy z kapustą i to na słodko, co początkowo wywołało lekki uśmiech na twarzach, a po degustacji wywołało podziw dla pań, które takie cuda potrafią upiec.
Po uroczystościach wraz z Komendantem płk Radovanem Kryglem oraz Rene Czernohorskim – Przewodniczącym Regionu IPA Opava i npor. Karlem Pavelkiem – szefem Policji Drogowej z Opawy udaliśmy się na zamek w Hradcu nad Moricou, gdzie miło spędziliśmy popołudnie.
Kolejnym etapem wizyty było wejście na wieżę ratusza w Opawie i podziwianie widoku całego miasta. Na zakończenie udaliśmy się do Komendy Policji w Opawie, czyli Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje Územní odbor Opava, po której oprowadził nas i zapoznał ze specyfiką służby policjantów Republiki Czeskiej Vedoucí odboru plk. Ing. Radovan Krygel.

Cron Job Starts