Królewski Sandomierz z Regionem IPA Piekary Śląskie

W dniach 27-28 września 2014 roku do Sandomierza wybrali się członkowie Regionu IPA Piekary Śląskie wraz z przyjaciółmi z piekarskiego Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych.

Z przewodnikiem panem Andrzejem Cebulą zwiedziliśmy Bramę Opatowską, z której tarasu widokowego rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama miasta i okolic. Sandomierskie lochy, ciągnące się pod całym rynkiem piwnice i dawne składy kupieckie, wykorzystywane w czasie najazdów za schronienia a w latach siedemdziesiątych zabezpieczone przez górników z Bytomskiego Przedsiębiorstwa Robót Górniczych i dostosowane do zwiedzania.

Następnym punktem była XIV wieczna Katedra z zachowanym układem przestrzennym i bogatym wyposażeniem sięgającym XV wieku. Na nocleg udaliśmy się do pod Sandomierskich Milczan a następnego dnia przed południem w trakcie rejsu po Wiśle mieliśmy możliwość podziwiania miasta od strony Wisły. Geologię wzgórz lessowych poznaliśmy przemierzając Wąwóz Królowej Jadwigi. Mieliśmy również możliwość pochodzenia uliczkami filmowego Ojca Mateusza. Po pożegnaniu gościnnego Sandomierza udaliśmy się do miejscowości Ujazd gdzie zwiedziliśmy XV wieczne ruiny zamku Krzyżtopór należący do rodu Ossolińskich.

Zaloguj

Cron Job Starts