IPA Zawiercie w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie

To już drugie lotnisko gdzie w dniu 13 grudnia 2014 gościli członkowie Regionu IPA Zawiercie. Pierwszym był cywilny Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice.


Tym razem mieliśmy rzadką okazję, aby zwiedzić lotnisko wojskowe - 8 Bazę Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Na początek dla rozgrzewki krótki pobyt w sali tradycji jednostki. Tutaj dowiedzieliśmy się o historii Bazy i zadaniach, jakie wykonują piloci i mechanicy. Ale najciekawsze było dopiero przed nami. Jak weszliśmy do hangaru to dopiero się działo. Nasi milusińscy, których było tym razem dużo od razu pomknęli do wnętrza samolotu CASA C-295M i M-28 Glass Cockpit. Mogli siadać na fotelach pilotów, dotykać przełączników, ale najciekawsze były opowieści naszych przewodników Tomka i Arka.
Musieliśmy dyscyplinować niektórych uczestników wycieczki, aby zakończyli pobyt w hangarze gdyż czekało na nas Muzeum Lotnictwa Polskiego. Tutaj też się działo. Trafiliśmy na wspaniałego przewodnika, emerytowanego wojskowego, pasjonata lotnictwa, który posiadał "kosmiczną" wiedzę o lotnictwie. Mieliśmy za mało czasu, aby wystarczająco długo zatrzymać się przy każdym eksponacie, gdyż czekała nas jeszcze wizyta na krakowskim rynku.
Szczególne podziękowania składamy Tomkowi Skutnikowi za perfekcyjne przygotowanie wycieczki oraz przekazanie profesjonalnej, lotniczej wiedzy. Dziękujemy również Dowództwu 8BLTr oraz Dyrekcji Muzeum Lotnictwa Polskiego
Tekst: Włodzimierz Dorobisz
zdjęcia : Adam Granat, Sławomir Smolny, Włodzimierz Dorobisz

Zaloguj

Cron Job Starts