Bezpieczny przedszkolak

W dniu 24 kwietnia 2015 r. w przedszkolu w Ogrodzieńcu odbyło się spotkanie pod nazwą "Bezpieczny przedszkolak", które zostało wsparte przez Centrum Inicjatyw Lokalnych w Zawierciu.

Co dzień słyszymy o ludzkich tragediach spowodowanych brakiem odpowiedzialności, brawurą, czy zwykłą głupotą. Często niebezpieczne sytuacje byłyby możliwe do uniknięcia, gdybyśmy wiedzieli w jaki sposób możemy tego dokonać, dlatego tak ważne jest rozbudzanie świadomości u jak najmłodszego społeczeństwa, świadomości dotyczącej nie tyle czyhającego z każdej strony niebezpieczeństwa, co świadomości jak powinniśmy się zachować, aby uniknąć tego niebezpieczeństwa. IPA Zawiercie niejednokrotnie przypominała dzieciakom w jaki sposób należy się zachowywać i czego się wystrzegać.
Prawie stu małych słuchaczy, mogło przypomnieć sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Odpowiednie zachowanie z ograniczonym zaufaniem wobec nieznajomych osób, unikanie kontaktu z obcymi zwierzętami i bezpieczna pozycja, przy ewentualnym ataku z ich strony to tylko kilka z ogólnych zasad, przypomnianych przedszkolakom. Ogromne zaciekawienie wzbudziły w nich zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, a szczególnie przejście przez pasy, którego mogli doświadczyć poruszając się przez stworzoną przez nas "zerbę". Równie ogromne emocje towarzyszyły tworzeniu własnych znaków drogowych oraz malowaniu wozów policyjnych, straży pożarnej i pogotwia, w trakcie przypominania numerów alarmowych wymienionych służb. Dzieciaki wykazały się niesamowitą wiedzą i znajomością zasad działania w sytuacjach niebezpiecznych. Korzystając z okazji spotkania z tak szanownym gronem oraz biorąc pod uwagę fakt, iż za niedługo będzie, tak bardzo lubiany przez dzieci okres wakacyjny, przypomnieliśmy również o podstawowych zasadach plażowania i korzystania z wodnych kąpieli.
Mamy nadzieję i głęboko wierzymy, że to spotkanie zaprocentuje, choć wolelibyśmy, aby dzieciom nie groziło żadne niebezpieczeństwo, ale pamiętajmy, że to właśnie my - dorośli jesteśmy przede wszystkim odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo!

tekst: Marta Wnuk
zdjęcia: Adam Granat

Zaloguj

Cron Job Starts