ROWEROWYM SZLAKIEM PO JEDNOSTKACH POLICJI GARNIZONU ŚLĄSKIEGO

W dniach 1 - 14 czerwca 2017 roku zorganizowana została wyprawa rowerowa pod nazwą "ROWEROWYM SZLAKIEM PO JEDNOSTKACH POLICJI GARNIZONU SLĄSKIEGO".

Przeprowadzona przez dwóch członków Regionu IPA Cieszyn II - funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Strumieniu - akcja miała na celu zebranie pieniędzy w jednostkach Policji w całym Województwie Śląskim na leczenie córki policjanta z Komisariatu Policji w Pyskowicach, 17 - letniej Wiktorii Gruszka. Nastolatka cierpi na chorobę o nazwie moya - moya. W Polsce zdiagnozowanych jest obecnie około 30 osób. Jest to niezwykle rzadka choroba, która polega na postępującym zaniku tętnic wewnątrzczaszkowych, szyjnych i kręgowych. To z kolei prowadzi do niedokrwienia ośrodkowego układu nerwowego oraz zagrażających życiu udarów niedokrwiennych mózgu. Niedotleniony i niedożywiony mózg reaguje silnymi, napadowymi bólami głowy, zaburzeniami równowagi, a czasami także mowy.
Pomysł o wyprawie narodził u organizatorów w maju 2016 podczas wspólnego wyjazdu rowerowego i od tamtego momentu krok po kroku trwały przygotowania. Następnie w grudniu policjanci ze Strumienia natrafili na artykuł internetowy o nazwie "córka policjanta pilnie potrzebuje pomocy". Sierż. szt. Grzegorz Waleczek i st. sierż. Michał Mazurek na ten apel odpowiedzieli i postanowili, że pomogą zebrać środki właśnie na ten cel. Wyprawa została objęta patronatem honorowym Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Krzysztofa Justyński. Głównym celem akcji było odwiedzenie 129 jednostek Policji Garnizonu Śląskiego, w tym Szkoły Policji w Katowicach, gdzie funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni przeprowadzali wewnątrz jednostek koleżeńskie zbiórki pieniędzy na leczenie Wiktorii Gruszka. Następnie pieniądze przekazywane były na konto Stowarzyszenia SezaM, którego podopieczną jest Wiktoria. Policjanci ze Strumienia na wyprawę poświęcili prywatny urlop i własne środki oraz sprzęt rowerowy. Organizatorzy namawiali także wszystkich policjantów, przedstawicieli innych służb mundurowych, a także cywili do aktywnego udziału, gdyż wyprawa miała charakter sztafety. Celem akcji było również propagowanie zdrowego trybu życia i bezpiecznej jazdy na rowerze, a także stworzenie albumu pod nazwą "Rowerowym szlakiem po jednostkach Policji Garnizonu śląskiego" przedstawiającego historię śląskiej Policji.
Start przypadł na 1 czerwca 2017 roku o godz. 7:00, spod siedziby Komisariatu Policji w Strumieniu. Tego dnia zaplanowany był przejazd przez powiat cieszyński, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób w tym kolarz Sławomir Kohut - uczestnik Letnich Igrzysk Olimpijskich - Ateny 2004. W komisariacie Policji w Wiśle na uczestników czekał wielokrotny medalista Olimpijski i Mistrzostw Świata w skokach narciarskich Adam Małysz, który wspierał całą akcję. Prawie każdego dnia na trasie dołączały się kolejne osoby. W dniu 6 czerwca spod Komisariatu Policji w Pyskowicach dołączyła się do sztafety Wiktoria Gruszka, która przejechała rowerem kilkadziesiąt kilometrów. Każdego dnia pokonywano około 100 km. 14 czerwca - pomimo wielu awarii sprzętu i nieoczekiwanych zdarzeń - sztafeta dotarła do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, gdzie odbył się finał. Z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach podinsp. Mariusz Krzystyniak przekazał informację, że dzięki wyprawie rowerowej udało sie zebrać około 40 tysięcy złotych na leczenie i operację Wiktorii Gruszka.
Akcja przerosła wszelkie oczekiwania organizatorów. W sztafecie rowerowej, którą zorganizowali łącznie wzięło udział 269 uczestników, trasa którą pokonali liczyła 1319 km. W trakcie przejazdu pomocy udzieliło wielu członków Śląskiej GW IPA, którzy organizowali noclegi dla pomysłodawców akcji oraz dołączali się do sztafety. Następnie po finale organizatorzy wraz z Wiktorią i jej mamą udali się do siedziby Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji Śląska Grupa Wojewódzka , które mieści się również w Komendzie Wojewódzkiej Policji na spotkanie z Prezesem Śląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA Pawłem Pasternakiem, który zadeklarował pomoc dla Wiktorii z 1% Śląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA. Ponadto akcję wspierali: czterokrotny mistrz świata w skokach narciarskich Adam Małysz, Mistrz Polski i Europy w rajdach samochodowych Kajetan Kajetanowicz, muzyk Stachursky, aktor grupy Kino Teatr Mumio Dariusz Basiński, były dowódca GROM gen. Roman Polko, a także Olimpijczyk z Aten Sławomir Kohut.
Serdeczne podziękowania wszystkim , którzy przyczynili się w mniejszym lub większym stopniu do organizacji tego charytatywnego przedsięwzięcia. Wszystkie szczegóły wyprawy można prześledzić na portalu społecznościowym Facebook pod nazwą: ROWEROWYM SZLAKIEM PO JEDNOSTKACH POLICJI GARNIZONU ŚLĄSKIEGO.
Tekst: Andrzej Mazurek

Etykiety rowery
Cron Job Starts