Wycieczka do Berlina

Zarząd Regionu IPA Kłobuck w dniach 14 – 16 września br. zorganizował wycieczkę do Świebodzina, Berlina i Poczdamu.

Udział w niej wzięli zarówno członkowie IPA i ich rodziny oraz zaprzyjaźnieni z kłobuckim regionem sympatycy stowarzyszenia. W pierwszym dniu wycieczki jej uczestnicy zobaczyli Świebodzin, w tym figurę Jezusa Chrystusa, wzniesioną w 2010 r. Przewodnik oprowadził też wszystkich po mieście, wskazując najważniejsze zabytki i miejsca, z którymi kojarzy się Świebodzin. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się ławeczka Czesława Niemena. W godzinach wieczornych, po zakwaterowaniu w hotelu, odbyła się uroczysta kolacja w trakcie której muzyka porwała wycieczkowiczów do tańca.
Drugiego dnia wycieczka ruszyła do Berlina. Podczas intensywnej wizyty zobaczyć można było najbardziej znane i ciekawe miejsca. Zwiedzanie rozpoczęło się od Reichstagu – siedziby Bundestagu. Ze szklanej kopuły gmachu można było podziwiać piękną panoramę miasta, w tym dzielnicę Tiergarten. Kolejnymi atrakcjami były: Brama Brandenburska, Aleja Pod Lipami, Alexanderplatz, pomnik Neptuna i wjazd na wieżę telewizyjną. Uczestnicy wycieczki mieli też okazję podziwiać Berlin oraz poznać historię Niemiec i funkcjonowaniem tego państwa podczas rejsu po Szprewie. Ostatnim punktem, którego nie mogło zabraknąć podczas wycieczki było zobaczenie z bliska najciekawszych zachowanych fragmentów dawnego muru berlińskiego.
Następnego dna rano uczestnicy wyjazdu udali się do Poczdamu. Tam zwiedzili Pałac Cecilienhof – w którym odbyła się konferencja poczdamska oraz zespół pałacowo – parkowy Sanssouci – dawną letnią rezydencję królewską rodu Hohenzollernów, który w 1990 wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczestnicy miło i przyjemnie spędzili czas zwiedzając również centrum Poczdamu, spacerując urokliwym deptakiem, a także próbując specjałów miejscowych restauracji.
Po tych trzech dniach żal było żegnać się z sympatycznym przewodnikiem – panem Tadeuszem. Na pocieszenie, w drodze powrotnej do Kłobucka, członkowie IPA zbierali propozycje kierunku kolejnej zagranicznej wycieczki.

Tekst: Marta Ladowska zdjęcia: Mariusz Kajdana

Zaloguj

Cron Job Starts