Żywiec na Kresach

W dniach 27.06 – 03.07.2019 roku członkowie Regionu IPA Żywiec, Śląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA, funkcjonariusze i emeryci Straży Granicznej udali się w podróż na Kresy II RP.

Po przekroczeniu granicy w Dorohusku odwiedziliśmy i zapaliliśmy znicze na cmentarzu w Ostrówkach, gdzie pochowane zostały ofiary Rzezi Wołyńskiej oraz na cmentarzu wojennym 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w Rymaczach.
Następnym przystankiem były Sarny, gdzie jak co roku wzięliśmy udział w turnieju piłkarskim zorganizowanym przez polsko – ukraińską organizację „Przyjaciół granicami nie rozdzielisz”.
Po turnieju i miłym przyjacielskim spotkaniu część uczestników wyprawy udała się w dalszą podróż przez Równe, Krzemieniec, Tarnopol do Kamieńca Podolskiego. Cały dzień spędzony w Kamieńcu Podolskim pozwolił nam zobaczyć wiele zachowanych zabytków , udać się do Twierdzy Chocimskiej i Okopów Świętej Trójcy oraz wykąpać się w Dniestrze. Następny dzień to podróż wzdłuż dawnej granicy II RP. Odwiedziliśmy Skałę Podolską, Borszczów, ruiny zamku w Wysuszce , aż dotarliśmy do Zaleszczyk. Kolejowy most na rzece Dniestr robi wrażenie w kontekście wydarzeń z września 1939 roku. W planach były jeszcze Kuty i Przełęcz Tatarska, ale ze względu na brak czasu musieliśmy skrócić trasę. Dalej przez Śniatyń, Kołomyję dotarliśmy do Stanisławowa, obecnie Ivano Frankowsk. Wieczorny spacer ulicami tego kresowego miasta dostarczył nam wielu niezapomnianych wrażeń.
Powrotna droga do granicy RP okazała się szybka i przyjemna. Kolejna podróż na Kresy już we wrześniu bieżącego roku, w 80 rocznicę napaści Sowietów na Polskę. Będziemy chcieli oddać hołd żołnierzom KOP w miejscach ich walk oraz podczas corocznego nabożeństwa ekumenicznego zaplanowanego w dniu 22.09.2019 rok w kościele pogarnizonowym w Sarnach.

Tekst: Jacek Gartman
Zdjęcia: Tomasz Figiel,Jacek Gartman

Etykiety turystyka

Zaloguj

Cron Job Starts