Region IPA Chrzanów na II Międzynarodowym Zlocie Miłośników Militariów ENIGMA-2019 w Trzebini

Na terenie po byłej kopalni,,Siersza” w Trzebini odbył się II Międzynarodowy Zlot Miłośników Militariów ENIGMA 2019 w Trzebini.

Byliśmy jednym z wielu stowarzyszeń - współorganizatorów tego zlotu. Setki rekonstruktorów i pasjonatów militariów zadbało o przebieg wydarzeń związanych z rekonstrukcją niektórych wydarzeń historycznych zwłaszcza dotyczące konfliktu Bałkańskiego z okolic Kosowa. Można było spotkać i porozmawiać z osobami biorącymi bezpośredni udział w tamtych wydarzeniach. Atrakcją było wiele stanowisk wystawionymi przez poszczególnych miłośników militariów. Między innymi nasz Region IPA Chrzanów wystawił swoje stanowisko z bronią z okresu I i II Wojny Światowej oraz z okresu powojennego. Nasza broń cieszyła się dużym zainteresowaniem, gdyż większość osób po raz pierwszy mogło wziąć ją do ręki i dodatkowa atrakcją było zrobione zdjęcie. Wiele pokazów dynamicznych z udziałem czołgów, hałbic samobieżnych, transporterów opancerzonych, wojskowych ciężarówek, jeepów, motocykli i wiele innego ciekawego sprzętu. Odbyły się również pokazy taktyki walki współczesnej jednostek specjalnych- zostało przygotowanych kilka scenariuszy walk przy napadzie na konwój, odbicia vipa, ochrona ludności cywilnej itp. Dzieci jak i dorośli mogli skorzystać ze strzelnicy painball i ASG. Atrakcja były przejażdżki sprzętem wojskowym takim jak: ciężarówki, jeepy, wozem bojowym piechoty tzw. BWP-em, amfibią typu ATS oraz czołgiem T-55. Podczas naszego wydarzenia można było zakupić mundury, czapki, kapelusze, berety, repliki broni, buty i wiele rzeczy związanych z wojskiem. Nie zabrakło również wojskowej grochówki. Frekwencja dopisała – sprzedano około 10 tysięcy biletów wstępu za symboliczną złotówkę.
Główne cele imprezy zostały zrealizowane, miedzy innymi: zapewniono uczestnikom dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia, przekazano dużą porcję informacji historycznych, umocniono poczucie patriotyzmu, podtrzymano i upowszechniono tradycje narodowe.
Zapraszam do Trzebini na kolejny Międzynarodowy Zlot Miłośników Militariów w przyszłym roku.

Tekst: Opalony Tomasz

Zaloguj

Cron Job Starts