Ochrona prawna dla członków Śląskiej GW IPA w Katowicach, zarówno w sprawach służbowych jak i życia codziennego, przez 24h na dobę i przez 7 dni w tygodniu. Bez ograniczeń, bez limitów.

Od 1 sierpnia 2023 r. Śląska Grupa Wojewódzka IPA uruchamia nowy projekt, program ochrony prawnej IPA LEX. Pierwsza edycja obejmie okres 6 miesięcy i potrwa do 31 stycznia 2024 r. Kolejne okresy ochronne rozpoczynać się będą 1 lutego każdego roku i trwać będą 12 miesięcy.

Program adresowany jest do wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych, pracowników cywilnych, członków Śląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA, którzy posiadają dowolna kartę członkostwa w IPA (np. IPA Family, służby mundurowe, itd.). Każdy zainteresowany może wybrać wariant ochrony: indywidualny obejmujący wyłącznie zainteresowanego albo rodzinny, obejmujący zainteresowanego i jego rodzinę tj. rodziców, dzieci (bez limitu), małżonków/partnerów życiowych (1 osoba). W przypadku osób spoza Śląskiej Grupy Wojewódzkiej zasady określi regulamin.

Ochrona prawna obejmować będzie porady prawne on-line (telefonicznie) przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dotyczyć będzie zarówno spraw służbowych funkcjonariuszy (w relacji funkcjonariusz – obywatel, ale także dotyczących spraw służbowych), jak i związanych z życiem codziennym. Sprawy służbowe dotyczyć mogą np. postępowań skargowych, czynności związanych z zatrzymaniem funkcjonariusza, ale również czynności związanych np. z postępowaniami dyscyplinarnymi.

W przypadku życia prywatnego to np. sprawy spadkowe, rozwodowe, rodzinne, zdarzenia komunikacyjne, itd. Ochrona prawna NIE OBEJMIE spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem jednoosobowej działalności. Liczba porad prawnych jest nielimitowana. Ochrona prawna obejmuje również analizę i ocenę materiałów, dokumentów, umów, a także sporządzanie pism, pozwów, sprzeciwów, wezwań do zapłaty, itd. Także te usługi są bez limitu. Ochrona prawna NIE OBEJMIE reprezentacji przed sądem bądź innymi organami urzędowymi. Główna zaleta programu polega na tym, że pomoc i ochrona jest udzielana w trakcie zdarzenia, wystarczy telefon na infolinię aby uzyskać natychmiastową poradę (np. jak zachować się w przypadku uczestniczenia w kolizji, wypadku drogowym, itd.).

Osoby korzystające z projektu IPA Lex mają także możliwość:

 1. uzyskania aktualnego, dowolnego aktu prawnego;
 2. uzyskania wzoru dowolnego pisma procesowego;
 3. bezpłatnej reprezentacji prawnej, na podstawie procentu uzyskanego odszkodowania, w sprawach o roszczenia finansowe;
 4. w zakresie ubezpieczeń w komunikacji:
 • dostępu do bezpłatnego auta zastępczego, jeśli szkoda jest likwidowana z OC sprawcy;
 • uzyskania informacji o możliwości holowania na preferencyjnych warunkach pojazdu z całej Europy, w przypadku jeśli holowanie nie przysługuje w ramach posiadanego pakietu ubezpieczenia auta;
 • możliwość uzyskania dodatkowego odszkodowania w szkodach komunikacyjnych, w przypadku nowych samochodów – do 5 lat

Każdy zainteresowany może przystąpić do projektu w dowolnym momencie, jednak bez względu na moment przystąpienia opłata jest stała i wynosić będzie dla wariantu indywidualnego:

 1. w okresie 1 sierpień 2023 r. – 31 stycznia 2024 r. – 30 zł za cały okres bez względu na termin przystąpienia;
 2. w okresie 1 luty – 31 stycznia każdego kolejnego roku – 60 za cały okres bez względu na termin przystąpienia.

W przypadku wyboru wariantu rodzinnego obowiązuje dopłata w wysokości 100 zł (w 2023 r.) oraz 199 zł w każdym kolejnym rozpoczynającym się okresie ochronnym.

Opłata w 2023 r. będzie płatna jednorazowo na konto Śląskiej Grupy Wojewódzkiej IPA. Od 1 stycznia 2024 r. na kolejne okresy ochronne, opłata zbierana będzie wraz z płatnością składki członkowskiej.

 

Zgłoszenia należy dokonywać przesyłając na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. następujące informacje:

 1. nazwa regionu (np. IPA Katowice X) lub nazwa projektu, w ramach którego zgłaszający posiada kartę (np. IPA Family, służby mundurowe, itp.).
 2. nr legitymacji,
 3. imię nazwisko,
 4. numer telefonu.

W przypadku chęci uzyskania dodatkowych informacji bądź wyjaśnienia pewnych kwestii, proszę przesyłać sms na numer 665 80 80 80 o treści:

 • IPA Lex,
 • nazwa regionu IPA lub rodzaj karty członkowskiej.

W odpowiedzi przedstawiciel Śląskiej Grupy oddzwoni i udzieli informacji, prześle emailem dodatkowe informacje, itd.

W przypadku dużego zainteresowania możliwe są inne formy udzielania dodatkowych informacji (spotkania w grupie na zoomie, w jednostce policji, itp.).

Cron Job Starts