DNI BEZPIECZEŃSTWA

Bezpieczeństwo młodych ludzi to jeden z wielu tematów, które ralizuje zawierciańska IPA w trakcie spotkań z lokalną społecznością. Tym razem członkowie i sympatycy stowrzyszenia, w dniu 21 kwietnia 2016 r. uczestniczyli w Dniu Bezpieczeństwa, który zorganizowany został przez I LO im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu.

Sierż. Marta Wnuk, która tym razem reprezentowała Komendę Powiatową Policji w Zawierciu, omówiła, jaka odpowiedzialność prawna ciąży na młodym człowieku, wskazując m.in. zachowania, które mogą być traktowane jako przejawy demoralizacji. W myśl zasady "nieznajomość prawa szkodzi", miejmy nadzieję, że pozyskana wiedza, powstrzyma niejeden gorący temperament, przed nieodpowiednim zachowaniem. Monika Kubara - magister farmacji, przedstawiła natomiast zagrożenia związane z nadużywaniem leków, które niestety stają się alternatywą dla wszelkiego rodzaju środków odurzających. Młody człowiek bardzo często eksperymentuje, nie zdając sobie sprawy z tego, że również i leki potrafią być bardzo niebezpieczne. Ryszard Matuszczyk - mistrz jujitsu - nawoływał do opanowania swoich emocji i odradzał demonstrowanie siły fizycznej w stosunku do drugiej osoby. Na zakończenie spotkania Adam Granat przedstawił uczniom film, obrazujący życie młodych ludzi, którzy przez nieodpowiedzialność i głupotę trafili za kratki więzienia, tracąc szansę na wolne szczęście.
Spotkanie zostało bardzo dobrze odebrane przez licealistów. Wielu z nich uświadomiło sobie, że na bezpieczeństwo składa się wiele czynników i niekiedy brak rozsądku i chęć "zaistnienia" wśród rówieśników, prowadzi do tragedi nietylko ich samych, ale także ich rodzin.
Miejmy nadzieję, że przekazana wiedza pozwoli na podejmowanie rozsądnych decyzji przez tych młodych ludzi i, że to być może oni będą kiedyś przestrzegali młodsze pokolenie, przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami.

Tekst: Marta Wnuk
zdjęcia: Adam Granat

Etykiety społecznie

Zaloguj

Cron Job Starts